Lekcje o ptasiej grypie
Treść
W małopolskich szkołach mają odbyć się lekcje poświęcone ptasiej grypie oraz specjalne zebrania z rodzicami. Kuratorium Oświaty w Krakowie sprawdzi, czy te zalecenia Ministerstwa Edukacji i Nauki są realizowane.
Zachorowanie na ptasią grypę może być szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Dlatego ministerstwo, poprzez kuratorium, poprosiło o poinformowanie uczniów, że powinni unikać miejsc, gdzie przebywa dzikie ptactwo, trzymać się z daleka od ferm drobiu, miejsc handlu drobiem i wyrobami drobiarskim. Nie wolno także dotykać chorych lub martwych ptaków, zarówno dzikich, jak i hodowlanych.
Kuratorium i ministerstwo zalecają, aby w sprawie ptasiej grypy zostały zorganizowane zebrania rady pedagogicznej, na których ma zostać ustalony plan działań profilaktycznych. Nauczyciele zostali także zobowiązani do szczególnej ostrożności przy wystąpieniu objaw przeziębienia u dzieci. Mają powiadamiać o tym "odpowiednie służby sanitarne i medyczne". Zaleca się również zorganizowanie zebrań z rodzicami.
Zagrożenia związane z ptasią grypą mają zostać szczegółowo wyjaśnione na zajęciach. Ministerstwo proponuje zaprosić na lekcje wychowawcze lekarzy weterynarii i leśników, którzy mieliby przedstawić "nietypowe zachowania zwierząt, w tym dzikiego ptactwa, które mogą sugerować chorobę". Informacji na temat zagrożenia powinni udzielić uczniom także przedstawiciele służby zdrowia i sanepidu.
Dzisiaj rozpoczną się kontrole w szkołach, czy zalecenia w sprawie ptasiej grypy są realizowane. - Sprawa jest zbyt poważna. Do piątku musimy poinformować Ministerstwo Edukacji i Nauki o wynikach kontroli - mówi Janusz Szklarczyk, dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego w Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Kontrole będzie przeprowadzać około 100 wizytatorów, którzy przez trzy dni mają zamiar odwiedzić kilkaset szkół na terenie Małopolski. - Szczególną uwagę będą zwracać na szkoły wiejskie, gdzie dzieci mają częstszy kontakt z ptactwem - mówi Janusz Szklarczyk. (AM)
JAK SIĘ CHRONIĆ?
Do szkół rozesłana została ulotka sporządzona przez głównego inspektora sanitarnego na temat tego, jak ustrzec się ptasiej grypy. Należy:
poddawać obróbce cieplnej w temp. minimum 70 st. C mięso i jaja,
myć z użyciem detergentów wszystkie przedmioty (deski, noże, talerze), które miały kontakt z surowym mięsem,
pamiętać o tym, że zamrożenie mięsa nie niszczy wirusa,
nie dotykać martwych ptaków,
unikać miejsc bytowania dzikiego ptactwa, ferm drobiu, oraz innych miejsc jego przetrzymywania,
myć ręce po każdorazowym zetknięciu z ptactwem,
dbać, aby surowe mięso nie miało styczności z innymi produktami żywnościowymi,
pamiętać o zakazie przywozu z zagranicy żywego lub martwego ptactwa, drobiu i wyrobów drobiarskich, jaj, nieprzetworzonych piór i ich części, pierza, puchu oraz trofeów myśliwskich. Opr. AM
"Dziennik Polski" 2006-03-07
Autor: ab