Legia Warszawa - Wisła Kraków 1:1

Legia Warszawa zremisowała 1:1 z Wisłą Kraków w szlagierowym spotkaniu dziewiątej kolejki Orange Ekstraklasy. Mecz był bardzo dramatyczny. W pierwszej połowie dominowała Wisła, w drugiej lepsza była Legia.

W pierwszej połowie przewagę mieli goście, którzy zdominowali środek pola. Pierwsze ostrzeżenie Wisły przyszło już w piątej minucie, kiedy Paulista znakomicie podał do wbiegającego w pole karne Pawła Brożka. Ten jednak źle przyjął piłkę i nie zdołał pokonać Łukasza Fabiańskiego.

Trzy minuty później Paulista wykorzystał błąd Dicksona Choto, odebrał mu piłkę i zagrał do znajdującego się w znakomitej sytuacji strzeleckiej Marka Zieńczuka. W ostatniej chwili przed stratą gola Legię uchronił Grzegorz Bronowicki. Przed upływem pół godziny gry drugiej świetnej okazji nie wykorzystał Brożek, uderzając niecelnie z kilkunastu metrów.

Legia nie potrafiła przedrzeć się przez dobrze grającą obronę Wisły. Dawid Janczyk i Bronowicki próbowali zaskoczyć Emiliana Dolhę strzałami z dystansu. W obu przypadkach rumuński bramkarz interweniował bardzo pewnie. Tuż przed przerwą, w zamieszaniu pod bramką gości, z bliska strzelał Tomasz Kiełbowicz, ale Dolha zdołał odbić piłkę.

Druga połowa, rozgrywana już w normalnych warunkach, rozpoczęła się znakomicie dla gości. W 48. minucie Brożek przedarł się przez obronę Legii i pokonał Fabiańskiego. Chwilę później, widząc bezradność swoich zawodników, Dariusz Wdowczyk zmienił bezproduktywnego Eltona na Rogera. Po wprowadzeniu brazylijskiego pomocnika gospodarze zaczęli grać lepiej.

W 54. minucie Janczyk nie wykorzystał sytuacji sam na sam z Dolhą. W kolejnej akcji Rumun niepewnie odbił piłkę po uderzeniu z dystansu Bronowickiego, ale dobitka Janczyka była niecelna. Piłkarze Wisły dali się zepchnąć do defensywy. Legioniści byli jednak nieskuteczni, nie potrafili przekuć przewagi na gola. W tym fragmencie gry wyjątkiem była akcja Brożka z 58. minuty, kiedy po podaniu Paulisty w sytuacji sam na sam nie trafił w bramkę.

Kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry, po dwójkowej akcji Sebastiana Szałachowskiego i Marcina Burkhardta, ten drugi zdobył wyrównującego gola. Chwilę później Wisła powinna ponownie objąć prowadzenie, ale po uderzeniu Arkadiusza Głowackiego piłka trafiła w poprzeczkę.

Końcówka należała do Legii, która częściej zagrażała bramce rywali. Jednak po raz kolejny w tym sezonie podopieczni Wdowczyka razili nieskutecznością. Najbliżej zdobycia gola był Burkhardt, po którego uderzeniu z 25 metrów z najwyższym trudem piłkę wybił Dolha. Wisła grała na czas, czego efektem była żółta kartka dla Dolhy.

Remisując z Wisłą Legia przerwała serię trzech porażek – ze Stalą Sanok w Pucharze Polski, Koroną Kielce w lidze i Austrią Wiedeń w Pucharze UEFA. Z punktu piłkarze gospodarzy nie mogą być jednak zadowoleni. Podobnie jak trener, o którego szybkiej dymisji spekulują media.

To był 35 remis w ligowym meczu obu zespołów. 50 razy lepszy był zespół z Krakowa, 42 razy drużyna ze stolicy.

Legia Warszawa – Wisła Kraków 1:1 (0:1)
Paweł Brożek 48 – Marcin Burkhardt 75

Żółte kartki: Elton, Marcin Burkhardt, Łukasz Surma (Legia) – Mauro Cantoro, Emilian Dolha (Wisła)
Sędzia: Robert Małek (Katowice)
Widzów: 14000

Legia Warszawa: Łukasz Fabiański - Mamadou Balde, Herbert Dick, Dickson Choto (13. Sebastian Szałachowski), Edson - Grzegorz Bronowicki, Łukasz Surma, Marcin Burkhardt, Tomasz Kiełbowicz - Dawid Janczyk (63. Junior), Elton (52. Roger)

Wisła Kraków: Emilian Dolha - Marcin Baszczyński, Arkadiusz Głowacki, Cleber, Nikola Mijailović - Marek Penksa, Radosław Sobolewski, Mauro Cantoro, Marek Zieńczuk (65. Piotr Brożek) - Paweł Brożek (61. Branko Radovanović), Jean Paulista (87. Jakub Błaszczykowski)