Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Legenda patronem Narodowego

Treść

Posłowie przez aklamację przyjęli uchwałę w sprawie nadania Stadionowi Narodowemu w Warszawie imienia legendarnego trenera polskiej reprezentacji w piłkę nożną - Kazimierza Górskiego.

Uchwałę w tej sprawie przygotowała i złożyła sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. "Sejm, wyrażając wdzięczność i szacunek Kazimierzowi Górskiemu, najwybitniejszemu trenerowi w historii polskiej piłki nożnej, wnioskuje o nazwanie jego imieniem Stadionu Narodowego w Warszawie" - głosi uchwała, którą posłowie przyjęli na stojąco i gromkimi brawami.

Kazimierz Górski (1921-2006) w latach 1970-1976 był selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski. Ze swoimi podopiecznymi zdobył m.in. złoty medal igrzysk olimpijskich w Monachium (1972) i srebrny w Montrealu (1976).

W mistrzostwach świata w Niemczech (1974) „Orły Górskiego” zajęły trzecie miejsce. Legendarny szkoleniowiec po zakończeniu współpracy z kadrą narodową szkolił zawodników z kilku greckich klubów, m.in. Panathinaikosu Ateny (1977-1978), Olympiakosu SFP (1980-1981 i 1983) oraz Ethnikosu Pireus (1983-1985). W latach 1991-1995 sprawował funkcję prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wielokrotnie był nagradzany i doceniany za swoją pracę. W plebiscycie "Piłki Nożnej" uznany został za najlepszego polskiego trenera w XX wieku. Prezydent Lech Kaczyński 2 marca 2006 r. uhonorował legendarnego szkoleniowca Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2001 r. Górski otrzymał Złoty Medal Zasługi dla FIFA, zaś pośmiertnie uhonorowano go Rubinowym Orderem Zasługi, który przyznawany jest przez UEFA.

W czasie przyjmowania uchwały w sali plenarnej polskiego Sejmu obecny był syn legendarnego trenera Dariusz Górski. – Podziękowałem w imieniu rodziny wszystkim ludziom dobrej woli. (…) Ponieważ przez aklamację została przyjęta ta uchwała, tym bardziej i szczególnie mi miło - powiedział.

Oprócz syna słynnego selekcjonera w Sejmie obecni byli dwaj jego podopieczni – Henryk Kasperczak i Lesław Ćmikiewicz. – Dzięki staraniom Stowarzyszenia „Orły Górskiego”, ale przede wszystkim zawodników trenera Górskiego, bo od nas wyszła ta inicjatywa, dożyliśmy doniosłej chwili. Jesteśmy wdzięczni trenerowi Górskiemu. Jest to wyraz szacunku dla jego pamięci, dla jego dokonań – skomentował Ćmikiewicz. Jak dodał, dzisiaj brakuje takiej osoby w polskiej piłce nożnej. – Szczególnie teraz, po Euro brakuje nam człowieka, który zmieniłby oblicze polskiej piłki nożnej i opinię o niej. Tęsknimy za nim – powiedział były piłkarz.

Ze względu na wysokie koszty utrzymania Stadionu Narodowego jego operator - Narodowe Centrum Sportu, szuka sponsora, który za umieszczenie nazwy pokrywałby część wydatków. Dlatego nadanie imienia Stadionowi Narodowemu wzbudza niezadowolenie pewnych kręgów.

Decyzja posłów zapadła w dniu ostatniego meczu rozgrywanego w Polsce w czasie mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. Dziś o godz. 20.45 na Stadionie Narodowym rozegrany zostanie drugi półfinał pomiędzy Niemcami i Włochami. Wczoraj awans do finału zapewnili sobie Hiszpanie. Mecz finałowy odbędzie się na stadionie w Kijowie w niedzielę, 1 lipca.

Izabela Kozłowska

Nasz Dziennik Piątek, 29 czerwca

Autor: au