Lasy społeczne destrukcyjne dla funkcjonowania Lasów Państwowych. Pos. P. Sałek: LP będą ponosić bardzo poważne konsekwencje finansowe

Treść
Wprowadzenie lasów społecznych to nierozsądny pomysł, który doprowadzi do degradacji polskiego modelu leśnictwa. Tak uważa były wiceminister klimatu i środowiska, poseł Paweł Sałek z Prawa i Sprawiedliwości.
Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, poinformowała, że pierwszy etap prac dotyczący lasów społecznych został zakończony. W jego ramach w 14 miastach ustalono granice tych lasów. Łącznie mają zająć 158 tys. hektarów.
Lasy społeczne mają być nową formą ochrony lasów, które według rządzących mają służyć lokalnym społecznościom, a ich wiodącą funkcją miałaby być rekreacja, a nie pozyskiwanie drewna.
Poseł Paweł Sałek z PiS alarmował na antenie Radia Maryja, że w wyniku propozycji resortu klimatu finanse Lasów Państwowych poważnie ucierpią.
– Prowadzi się do tego, że następne setki tysięcy hektarów będzie wyłączone ze zrównoważonej gospodarki leśnej, a z tego tytułu Lasy Państwowe będą ponosić bardzo, bardzo poważne konsekwencje finansowe, które na dobrą sprawę dzisiaj są jeszcze niedoszacowane, ale pani minister wypowiedziała się w ten sposób, że Lasy Państwowe na to stać. Bez przerwy się okazuje, że pod rządami „Koalicji 13 grudnia” Lasy Państwowe mają w swoim uporządkowanym systemie formalno-organizacyjnym i finansowym kolejne działania, które będą prowadzić do tego, że coraz mniej pieniędzy będzie w tej największej firmie przyrodniczo-leśnej Unii Europejskiej i będzie to po prostu degradujące dla tej organizacji – podkreślił poseł Paweł Sałek.
W obliczu działań resortu klimatu parlamentarzysta przypomniał również o trwającej zbiórce podpisów pod projektem [referendum w obronie Lasów Państwowych] i zaapelował o wsparcie tej inicjatywy.
Całą wypowiedź posła Pawła Sałka można odsłuchać [TUTAJ]
RIRM
źródło: radiomaryja.pl, 4 lipca 2025
Autor: dj