Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kurator będzie mógł zawetować likwidację szkoły

Treść

Kurator będzie mógł zawetować likwidację szkoły. Jednak jeśli samorząd podejmie uchwałę wcześniej placówka zostanie zamknięta mimo negatywnej opinii. O nowelizacji przepisów o systemie oświaty, które weszły wczoraj w życie – napisał jeden z dzienników.

Część samorządów już podjęła stosowne kroki i w tym roku zamknie szkoły. Z informacji gazety wynika, że zlikwidowana zostanie m.in. szkoła podstawowa w Ożegowie, a w Szczycie gimnazjum.

Stanie się tak mimo negatywnej opinii kuratora. Nie była ona wiążąca dla organów prowadzących, ponieważ uchwały zostały wydane przed wejściem w życie nowelizacji. A ta – jak mówi poseł Joanna Borowiak, z sejmowej komisji edukacji – rozszerza rolę kuratora, jego opinia ws. likwidacji będzie wiążąca.

– Zmiana, którą wprowadził minister PO, ograniczyła rolę kuratora w tym zakresie. Była wymagana opinia, ale już bez względu na to czy jest pozytywna, czy negatywna. Z ubolewaniem przyjmuję fakt, iż niektóre z samorządów wiedząc, że ten zapis wejdzie w życie ewidentnie bardzo pospieszyły się z podejmowaniem uchwał intencyjnych o zamiarze likwidacji placówki, bądź wręcz uchwał o likwidacji placówki, mimo, iż samorządy mają na to czas do końca lutego. Bardzo się cieszę z tego rozwiązania, ponieważ nie może być tak, że samorządy decydują patrząc przez pryzmat wyłącznie ekonomiczny o losach placówek, a przede wszystkim o losach dzieci, które w tych placówkach się kształcą – zaznacza poseł Joanna Borowiak.

Zgodnie z ustawą samorząd o zamiarze likwidacji szkoły musi powiadomić rodziców i kuratora sześć miesięcy wcześniej. Placówkę publiczną można zamknąć z końcem roku szkolnego. Nowelizacja przepisów przeprowadzona przez PiS ma ograniczyć ten proceder.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 24 stycznia 2016

Autor: mj