Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Książka ks. Zaleskiego już gotowa

Treść

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski złożył w poniedziałek w krakowskim wydawnictwie Znak tekst swojej książki „Księża wobec SB na przykładzie diecezji krakowskiej”. – To nie jest książka wymierzona przeciwko księżom. Książkę piszę po to, żeby wzajemnie sobie pomóc – powiedział duchowny.

Ks. Isakowicz-Zaleski podkreślił, że nie jest to książka "o agentach w sutannach", ale o inwigilacji krakowskiego Kościoła, począwszy od czasów stalinowskich, ze szczególnym naciskiem na lata 70. i 80., kiedy zdecydowana większość księży była ofiarami represji.

Ks. Zaleski dodał, że badając materiały IPN spotkał się z ogromną dokumentacją, świadczącą jak wielu księży, mimo intryg, nie uległo SB. Jak mówił, byli i tacy, którzy, choć dali się zwerbować, mieli odwagę współpracę zerwać.

Nie ukrywał, że wywierano na niego naciski, bo nie wszystkim jego praca się podobała. – Dobrze się stało, że od września komisja historyczna bada te same akta, idzie moimi śladami. Nie wierzę, żeby historycy Papieskiej Akademii Teologicznej wyciągnęli inne wnioski z tych samych dokumentów. Diecezja krakowska wyprzedziła inne diecezje – uważa ks. Isakowicz-Zaleski.

Jego zdaniem, książka nie powinna wywołać burzy, bo "środowisko księżowskie mniej więcej wie o kogo chodzi". – Dla niektórych księży będzie to oddanie honoru, że w latach 70. i 80. pokazali piękną postawę – dodał.

Po zredagowaniu książka ma być przekazana do przeczytania metropolicie krakowskiemu kard. Stanisławowi Dziwiszowi.

Ks. Isakowicz-Zaleski podkreślił, że zależy mu na tym, żeby fragmenty tekstu nie zostały upublicznione wcześniej, bo „wyrwane z kontekstu niczego nie pokażą, tylko wzbudzą niezdrową sensację”. W swoich badaniach ks. Isakowicz-Zaleski koncentrował się na postaciach kapłanów gnębionych przez SB: dwóch swoich przyjaciół ks. Kazimierza Jancarza i ks. Adolfa Chojnackiego (im książka będzie dedykowana) oraz ks. Józefa Gorzelanego, ks. Józefa Tischnera, ks. Franciszka Blachnickiego, ks. Andrzeja Zwolińskiego i ks. kard. Franciszka Macharskiego.

W książce obok nazwisk duchownych zarejestrowanych jako tajni współpracownicy SB opisani będą też księża, którzy byli werbowani, ale współpracy nie podjęli. Ks. Isakowicz-Zaleski pisze m.in. o siedmiu biskupach, którzy mimo wysiłków SB nie dali się zwerbować oraz o czterech biskupach, którzy współpracę podjęli, jeden z nich jest obecnie na emeryturze.

Dyrektor wydawnictwa Znak Danuta Skóra poinformowała, że prace redakcyjne nad książką potrwają co najmniej kilka miesięcy i dopiero wtedy będzie podana data jej premiery.

(PAP) ,iko, ww6.tvp.pl 2006-10-10

Autor: ea