Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ks. prof. G. Chojnacki o niemieckiej drodze synodalnej: Kościół katolicki w Niemczech nie za bardzo wysłuchał wskazań papieża Franciszka

Treść

Kościół katolicki w Niemczech nie za bardzo wysłuchał wskazań papieża Franciszka, tylko stwierdził, że w Kościele katolickim były nadużycia na płaszczyźnie seksualnej, duchowej czy w relacji przełożony-podwładny (kwestia układu pracowniczego i mobbingu). Droga synodalna stwierdziła, że to nie jest kwestia grzeszności człowieka, tylko należy zmienić struktury Kościoła po to, żeby one się przyczyniły do tego, aby zmniejszyła się grzeszność ludzi Kościoła w Niemczech – powiedział ks. prof. Grzegorz Chojnacki, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, obserwator „drogi synodalnej” w Niemczech z ramienia KEP, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Kilka dni temu do Watykanu udała się delegacja niemieckich biskupów w związku z trwającą niemiecką drogą synodalną.

Delegacja niemiecka spotkała się z przedstawicielami Kurii Rzymskiej, z najważniejszymi prefektami Dykasteriów Rzymskich, aby przedyskutować kwestię decyzyjności Kościoła katolickiego w Niemczech, czyli kto będzie rządził w Kościele: Rada Synodalna czy Komisja Synodalna. Droga synodalna wysłała ze swoich obrad dokumenty. Mają one poważne zastrzeżenia doktryny na płaszczyźnie wiary i moralności – zaznaczył ks. prof. Grzegorz Chojnacki.

W 2019 r. papież Franciszek, kiedy rozpoczynała się droga synodalna, napisał list do Kościoła katolickiego w Niemczech.

Ojciec Święty pokazał, na czym polega synodalność. Mówił o nawróceniu pastoralnym, o nowej ewangelizacji i tak dalej. Mam wrażenie, że Kościół katolicki w Niemczech nie za bardzo wysłuchał wskazań papieża Franciszka, tylko stwierdził, że w Kościele katolickim były nadużycia na płaszczyźnie seksualnej, duchowej czy w relacji przełożony-podwładny (kwestia układu pracowniczego i mobbingu). Droga synodalna stwierdziła, że to nie jest kwestia grzeszności człowieka, tylko należy zmienić struktury Kościoła po to, żeby one się przyczyniły do tego, aby zmniejszyła się grzeszność ludzi Kościoła w Niemczech – mówił dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Papież Franciszek mówił o tym, że nie chciałby mieć drugiego Kościoła protestanckiego w Niemczech, bo jeden już ma – podkreślił gość audycji „Aktualności dnia”.

Jeżeli chodzi o Komisję Synodalną, to nominalnie zostało wyznaczonych 27 biskupów diecezjalnych, z tego czterech biskupów powiedziało, że nie będzie w tym uczestniczyć. Oni stwierdzili również, iż nie zgodzą się na sfinansowanie działalności Komisji Synodalnej, która ma obradować do 2026 r. i ma się przekształcić w Radę Synodalną – dodał obserwator „drogi synodalnej” w Niemczech.

Cała rozmowa z ks. prof. Grzegorzem Chojnackim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

źródło: radiomaryja.pl, 27 marca 2024

Autor: dj