Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ks. dr J. Chyła: Ochrona ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci to nie tylko kwestia katolicyzmu, ale i człowieczeństwa

Treść

Tym, którzy chcą być rodzicami, trzeba wskazać, że są rozwiązania etyczne i swoją naturalną potrzebę mogą realizować w sposób właściwy i zgodny z własnym sumieniem – mówił ks. dr Janusz Chyła, teolog, dogmatyk, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach, podczas audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Sejm przegłosował wprowadzenie finasowania in vitro z budżetu państwa. Metoda ma wiele wątpliwości etycznych. Jak wskazał ks. dr Janusz Chyła, sama deklaracja, że jest się człowiekiem wierzącym jest rzeczą cenną, natomiast wiara musi być także wyrażana decyzjami w przestrzeni, w której funkcjonujemy.

– Ochrona ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, to nie jest tylko kwestia katolicyzmu, ale człowieczeństwa (…). To jest sytuacja bardzo bolesna, kiedy ktoś mówi, że jest wierzący, a jednocześnie ta deklaracja nie idzie za decyzjami. Kwestia in vitro jest trudnym tematem. (…) Procedura in vitro polega na tym, że do istnienia powołuje się nie tylko jedną istotę ludzką, ale tak naprawdę więcej istot ludzkich, a tylko jedna – ewentualnie dwie – ma szansę na rozwój. Pozostałe są zamrażane i de facto skazane na śmierć – podkreślił proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach.

In vitro – jak dodał gość audycji – jest także związane z wymiarem emocjonalnym człowieka.

– Wydaje mi się, że poparcie dla in vitro często wynika z pobudek niekoniecznie racjonalnych, tylko bardziej emocjonalnych. Kwestia empatii, współczucia dla małżeństw, które nie mają potomstwa (…). Wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe, więc człowiek szuka różnych rozwiązań idąc na skróty, czy wbrew szacunkowi dla ludzkiego życia. Stąd też metoda in vitro z punktu widzenia wiary i szacunku dla ludzkiego życia nie powinna być stosowana, a jednak są procedury, które pozwalają na to – wskazał ks. dr Janusz Chyła.

W przeciwieństwie do tzw. aborcji kwestię in vitro odpuszczono w debacie publicznej. Jednak, jak zaznaczył teolog, stanowisko Kościoła jest w tej sprawie jasne, a zadaniem duszpasterzy jest przypominanie i informowanie o tym.

– Nie jest to łatwe, ponieważ podejmowanie tematów trudnych, takich, które nie spotykają się z aplauzem ze strony społeczeństwa, naraża też nas na różnego rodzaju dyskomfort. Chcielibyśmy być mili dla ludzi, ale niekiedy trzeba jasno powiedzieć, że w tym zakresie nie możemy zaakceptować tego typu rozwiązań – mówił gość Radia Maryja.

Dodał, że istotną kwestią jest przedstawianie alternatywy dla in vitro w postaci naprotechnologi, ale również – jeżeli nie ma możliwości w sensie biologicznym, aby ktoś był ojcem lub matką – trzeba mówić o możliwości adopcji dziecka.

– Tym, którzy chcą być rodzicami, trzeba wskazać, że są rozwiązania etyczne i swoją naturalną potrzebę mogą realizować w sposób właściwy i zgodny z własnym sumieniem – podkreślił ks. dr Janusz Chyła.

Całość audycji „Aktualności dnia” można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 4

Autor: mj