Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Krynica przed szansą

Treść

W sobotę w Krynicy-Zdroju zakończyło się XV Forum Ekonomiczne. Organizatorzy oszacowali, że przez cztery dni w obradach uczestniczyło ponad półtora tysiąca polityków, przedsiębiorców, ludzi nauki i kultury z kilkudziesięciu krajów Europy, Azji i Ameryki.

Zdaniem Zygmunta Berdychowskiego, przewodniczącego Rady Programowej FE, od środy do soboty przez Krynicę przewinęło się ok. 3,5 tys. gości, łącznie z liczącą tysiąc osób obsługą. Było to duże wyzwanie dla właścicieli sanatoriów, pensjonatów, restauracji, dla instytucji komunalnych, policji i służb specjalnych.

Jakie korzyści odnosi Krynica z forum? Jesienią ubiegłego roku organizatorzy konferencji, niezadowoleni ze standardu niektórych hoteli i postawy ich dyrektorów, grozili, że przeniosą ją do Sopotu. To podziałało na kryniczan jak zimny prysznic, zmobilizowało ich do pracy. Bo przyjmowanie takiej liczby gości to bardzo dobry interes.

Potwierdzili to w rozmowie z reporterem "Dziennika" burmistrz Emil Bodziony, prezes Zarządu Fundacji Instytut Studiów Wschodnich Jacek Kotas i przewodniczący Rady Programowej FE Zygmunt Berdychowski, którzy zastanawiają się nad poszerzeniem funkcji uzdrowiskowej o rolę centrum kongresowego z prawdziwego zdarzenia. Chcą m.in. połączyć Nowy Dom Zdrojowy z Pijalnią Główną. Liczą, że będą organizować podobne do ostatniego spotkania kilka razy w ciągu roku.

- To są zarówno doraźne korzyści finansowe, jak i perspektywiczne, zakładane na wiele lat - podkreśla Emil Bodziony. - Forum zapewnia bowiem zdrojowi znakomitą promocję na całym świecie. Za pomocą mediów informacje na jego temat trafiają do wielu krajów. To zachęca kuracjuszy do przyjazdu pod Jaworzynę. To tworzy także dobry klimat dla przedsiębiorców, którzy coraz odważniej inwestują w naszej miejscowości.

W ostatnich miesiącach w Krynicy gmina sprzedała za 1 mln 650 tys. zł firmie "Elbest" z Bełchatowa nieruchomość nad lodowiskiem, gdzie niegdyś mieścił się Centralny Ośrodek Sportu. Nowy właściciel zamierza tam wybudować trzygwiazdkowy hotel na 300 miejsc noclegowych. Firma konsultingowa z Warszawy kupiła ośrodek wypoczynkowy "Czarny Potok", który zostanie poddany gruntownej modernizacji. Wiosną znany łódzki przedsiębiorca Marian Kwiecień, szesnasty na liście najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost", za 6,5 mln zł nabył od Uzdrowiska Krynica-Żegiestów SA zamknięty od ponad 25 lat "Lwigród". Z jednego z najpiękniejszych przed II wojną światową pensjonatów planuje stworzyć sanatorium dla ok. 400 kuracjuszy.

PIOTR GRYŹLAK

"Dziennik Polski" 2005-09-12

Autor: ab