Przejdź do treści
Przejdź do stopki

KRS rozpatrzy dziś wnioski sędziów SN i NSA

Treść

Krajowa Rada Sądownictwa będzie kontynuować dziś rozpoczęte wczoraj czterodniowe posiedzenie. Podczas obrad planuje m.in. rozpatrzyć wnioski sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego o woli dalszego orzekania.

Sprawa dotyczy tych sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia i na mocy obecnych przepisów 3 lipca przeszli w stan spoczynku. Dotychczasowe funkcje mogą pełnić dalej, jeśli złożyli stosowne dokumenty, a prezydent wyrazi na to zgodę.

Wczoraj KRS nie zajęła się wnioskami w tej sprawie z uwagi na braki stosownych zaświadczeń zdrowia. O ich uzupełnienie zwracał się do sędziów przewodniczący Rady. Pięciu sędziów odmówiło dołączenia takich dokumentów, a dwóch kolejnych nie odniosło się do apelu.

W związku z tym KRS przełożyła analizowanie tej sprawy – mówi prof. Krystyna Pawłowicz, członek Rady oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości.

– Oczekujemy pewnych dokumentów, tak że to zostało przełożone. Natomiast przeanalizowałam wszystkie oświadczenia woli – 33. sędziów NSA wyrażających wolę dalszej pracy po 65. roku życia i 16 oświadczeń sędziów SN. Muszę powiedzieć, że z większości bije ogromna buta, arogancja, chęć pokazania tej władzy. Oczywiście to wszystko jest zawoalowane w takich szczególnych sformułowaniach. Nie uznawanie prezydenta Andrzeja Dudy jako adresata, bo to prezydent wydaje zgodę, nie uznawanie obowiązującego stanu prawnego i takie formułowanie oświadczeń woli, żeby ominąć ustawę – wskazuje prof. Krystyna Pawłowicz.

Rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera wyraził nadzieję, że Radzie uda się rozpatrzyć wnioski sędziów o woli dalszego orzekania jeszcze na tym posiedzeniu. Wczoraj po krótkich obradach członkowie KRS udali się do prac w zespołach.

Rozmawiano m.in. z kandydatami na sędziów Wojewódzkich Sądów Administracyjnych. W ocenie prof. Krystyny Pawłowicz, są oni negatywnie nastawieni do reform w sądownictwie, a poziom ich wiedzy jest niezwykle niski.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 11 lipca 2018

Autor: mj

Tagi: Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy sądownictwo