Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Krótszy czas oczekiwania na operację zaćmy

Treść

Zamiast trzech lat, trzy miesiące – tyle dziś średnio czeka się na usuniecie zaćmy. Narodowy Fundusz Zdrowia zniósł limity na tego typu operacje. Nie we wszystkich placówkach czeka się tak samo długo. Dlatego warto poszukać i skorzystać z zabiegu w mniej znanej placówce.

Elżbieta Nowak nagle zaczęła mieć problemy ze wzrokiem. Najgorzej było wieczorem, gdy musiała jechać samochodem.

– Byłam u okulisty i zostałam zdiagnozowana, że na prawym oku, niestety, ale zachodzi mi zaćma – mówi pacjentka z Poznania.

Dziś jest już po operacji. Widzi prawidłowo. Na zabieg usunięcia zaćmy Elżbieta Nowak czekała niecałe trzy miesiące. Krótki okres oczekiwania to efekt zniesienia limitów przez NFZ na tego typu operacje.

– Termin oczekiwania to w tej chwili do trzech miesięcy – podkreśla Hanna Philips z wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeszcze niedawno na operację zaćmy czekało się kilka lat. Obecnie sytuacja się poprawiła.

– Co miało na to wpływ? Jakie czynniki? Oczywiście zwiększenie finansowania – dodaje Hanna Philips.

W Wielkopolsce zaćmę usunąć można w 27 placówkach. Nie we wszystkich jednostkach czeka się tak samo długo. W 14 szpitalach zabiegi wykonuje się po trzech miesiącach. Jeśli nie chcemy długo czekać, warto poszukać mniej znanej placówki. A czym jest zaćma i jak powstaje? O to zapytaliśmy lekarza okulistę Andrzeja Gołębkę.

– Zaćma jest chorobą, która dotyczy najczęściej osób starszych. Powiedzmy 55 czy 60 lat plus. Polega na pojawieniu się zmętnień w obrębie soczewki – wskazuje lekarz okulista Andrzej Gołębka.

Informacje o czasie oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy można uzyskać dzwoniąc na bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta –  800 190 590.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj