Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Krakowskie MPK ma sentyment do PRL

Treść

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie postanowiło przypomnieć "czar" dawnych lat i wybrało dzień 22 lipca na promocję zabytkowych pojazdów z lat 60. i 70. O ile zamiłowanie do motoryzacji dziwić nie może, o tyle razi wybrany termin akcji i fakt, że w zabytkowych autobusach i tramwajach będą tabliczki z nazwami ulic funkcjonującymi w czasach PRL.

"Sam jestem miłośnikiem zabytkowych pojazdów, ale tym razem idea pokazania mieszkańcom Krakowa starego taboru akurat w dniu 22 lipca nosi znamiona wskrzeszania upiorów z PRL, jakim był ten dzień w tamtych czasach. Nieprzypadkowo wybrano linie kursujące do Nowej Huty (...) Jednak miarę mojej goryczy przebrał fakt, o którym przeczytałem na stronie internetowej krakowskiego przewoźnika. Mianowicie w tych zabytkowych pojazdach mają się pojawić tablice informacyjne z nazwami ulic z czasów PRL, a więc: al. Planu 6-letniego, Rewolucji Kubańskiej - obecnie jest to jedna aleja Jana Pawła II, al. Lenina, al. Rewolucji Październikowej (to nosi już znamiona przestępstwa propagowania komunizmu) - obecnie to ulice odpowiednio: al. Solidarności i al. Generała Andersa" - napisał do "Naszego Dziennika" zbulwersowany sprawą dr n. med. Tomasz Ocetkiewicz.
Jak zapowiada MPK, dzisiaj mieszkańcy Nowej Huty będą mieli "wyjątkową okazję" podróżować zabytkowymi autobusami i tramwajami - na dwóch liniach miejskich. - Starsi mieszkańcy Nowej Huty będą więc mieli okazję przypomnieć sobie swoje przejazdy komunikacją miejską w czasach PRL, dla młodszych będzie to niepowtarzalna okazja, aby na własnej skórze przekonać się, jakim taborem podróżowali ich rodzice kilkadziesiąt lat temu - tłumaczy MPK. I tak zabytkowy tabor pojawi się na linii tramwajowej nr 15, kursującej obecnie z Pleszowa do Cichego Kącika. - Co ciekawe, na tablicach z przebiegiem trasy przejazdu zabytkowych wagonów będą użyte nazwy ulic funkcjonujące w czasach PRL, tak więc "piętnastka" wyruszy z Cementowni (a nie z Pleszowa) i pojedzie m.in. ul. Rewolucji Kubańskiej, al. Planu 6-letniego i ul. Manifestu Lipcowego - zaznacza MPK. Linię będą obsługiwać dwa zabytkowe wagony 102N i 102Na z przełomu lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Z kolei dwa zabytkowe autobusy: Jelcz, popularny "ogórek", oraz San H01, najstarszy jeżdżący w Polsce autobus obsługujący komunikację miejską, pojawią się na linii 142, łączącej os. Na Stoku z Prądnikiem Czerwonym. Tu na tablicach z przebiegiem trasy pojawią się nazwy sprzed kilkudziesięciu lat, m.in. al. Lenina czy al. Rewolucji Październikowej. Jak konkluduje MPK, zabytkowa podróż tramwajami i autobusami jest atrakcją, jaką przewoźnik wraz z Krakowskim Klubem Modelarzy Kolejowych przygotowali w ramach obchodów 60-lecia Nowej Huty. - Myślę, że jest wiele innych okazji i dni prawdziwie świątecznych do pokazywania starego zabytkowego taboru, niekoniecznie 22 lipca, tym bardziej że jest to dzień roboczy i takim powinien pozostać, a "odgrzewanie" starych nazw ulic rodem z najczarniejszej epoki PRL powinno być publicznie napiętnowane - dodał Ocetkiewicz.
Marcin Austyn
"Nasz Dziennik" 2009-07-22

Autor: wa