Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Krakowianie zasłużeni dla Kościoła

Treść

Medale "Pro Ecclesia et Pontifice"

Stanisław Gałoński i Joachim Grubich - dwaj krakowianie o międzynarodowej sławie, zostali wyróżnieni przez Stolicę Apostolską papieskim medalem "Pro Ecclesia et Pontifice", nadawanym za wybitne zasługi dla Kościoła katolickiego.


Medale wręczył wczoraj w Pałacu Biskupim przy ul. Franciszkańskiej metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz.

Stanisław Gałoński, dyrygent, twórca i kierownik zespołu oratoryjno-kantatowego Capella Cracoviensis (założonego w 1970 r.), wykonawca i interpretator muzyki dawnej, współtwórca i współzałożyciel międzynarodowego festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie", przez wiele lat był organistą w kościele św. Barbary w Krakowie. Wraz ze swoim zespołem uczestniczył w papieskich pielgrzymkach oraz wielu kościelnych uroczystościach liturgicznych. Stanisław Gałoński przygotował pierwszy za pontyfikatu Jana Pawła II watykański koncert w sali klementyńskiej, który odbył się 8 maja 1979 r. W swoim środowisku ma on opinię człowieka prawego, oddanego Kościołowi i ojczyźnie.

Joachim Grubich, profesor Akademii Muzycznej w Warszawie i Krakowie, prowadzący tam klasy organów, przez wiele lat (od 1961 r.) kształci organistów, którzy grają w wielu kościołach archidiecezji krakowskiej. Uczestniczył w licznych międzynarodowych konkursach organowych. Nadzorował budowę nowych organów w Filharmonii Narodowej i warszawskiej Akademii Muzycznej. Współpracownicy Joachima Grubicha mówią o nim: - Wybitna osobowość, charyzmatyczny pedagog, autorytet wśród muzyków.

Posiadaczami papieskich medali "Pro Ecclesia et Pontifice", o którego nadanie występują do Stolicy Apostolskiej ordynariusze diecezji, jest kilkudziesięciu Polaków. Wśród nich m.in. Juliusz Łuciuk, kompozytor mieszkający w Krakowie, Stanisław Niemczyk, architekt z Tych, projektant kościołów, Krzysztof Kołodziejczyk, harcmistrz z Dolnego Śląskiego. (G)

"Dziennik Polski" 2005-11-15

Autor: mj