Kraków w Europie
Treść
Oryginalne obiekty, rekonstrukcje, reprinty, makiety, symulacja komputerowa składają się na otwartą wczoraj w Muzeum Historycznym miasta Krakowa wystawę "Kraków w chrześcijańskiej Europie X-XIII wieku".
Wystawa, przygotowana wpólnie z Muzeum Archeologicznym, prezentująca Kraków przedlokacyjny poprzedza przypadającą za rok 750. rocznicę lokacji miasta na prawie magdeburskim.
Kraków przedlokacyjny był jedną z większych metropolii europejskich w dobie wczesnego średniowiecza. Model miasta z około połowy XIII w. jest pierwszym obiektem, jaki napotkają zwiedzający wystawę, równolegle z wirtualnymi rekonstrukcjami, którym towarzyszy komentarz. Dalej mamy świadków historii miasta: zachowane elementy kamieniarki, płytki posadzkowe, ceramikę, wyroby kowalskie zaświadczające o umiejętnościach rzemieślników i potrzebach ich klientów.
Kolejne obiekty - od włóczni św. Maurycego począwszy - dokumentują różnorodne kontakty z Europą chrześcijańską, z cywilizacją łacińską, w której orbitę weszliśmy wraz z chrztem Polski. Ponadnarodowy i lokalny kult świętych, święci patroni i ich dzieje w obrazach (najczęściej późniejszych) - to następne dziedziny przedstawione na wystawie, rzeczywiście niecodziennej w znakomitym łaczeniu poglądowości i historii.
Kuratorami wystawy są Elżbieta Firlet z Muzeum Historycznego i Emil Zaitz z Muzeum Archeologicznego.
Podczas uroczystego otwarcia wystawy, na dziedzińcu pałacu Krzysztofory odbyło się prawykonanie specjalnie na tę okazję skomponowanwgo oratorium "Cracovia est" Dariusza Reguckiego. Trzyczęściową kompozycję wykonały orkiestra i chór Opery Krakowskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Kompozytor zamierza rozbudować utwór; pełna wersja ma zostać wykonana 5 czerwca 2007 r., w 750-lecie lokacji.
Znamienici goście wczorajszej uroczystości zostali obdarzeni po raz pierwszy wręczanymi medalami autorstwa znanego rzeźbiarza krakowskiego Stefana Dousy. (AN)
"Dziennik Polski" 2006-06-06
Autor: ab