Kraków pielgrzymów
Treść
W Centrum Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Kanoniczej odbyło się wczoraj wieczorem comiesięczne spotkanie Klubu Pro Publico Bono. Tym razem rozmawiano na temat Krakowa jako miasta kultu religijnego.
Profesor Antoni Jackowski z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ porównywał funkcjonowanie miasta i turystyki pielgrzymkowej przed i po powstaniu Sanktuarium w Łagiewnikach. Rafał Kosot z Urzędu Marszałkowskiego opowiadał o szlaku papieskim i turystyce związanej z osobą Jana Pawła II.
Debaty klubu odbywają się co miesiąc od października 2006 r. Uczestnicy spotkań realizują program "Papieski Kraków", który ma na celu przedstawienie Krakowa jako miasta ważnego dla duchowej odnowy chrześcijańskiej, miasta zmienionego przez osobę Jana Pawła II. W forach programowych biorą udział znani krakowianie (m.in. kardynał Franciszek Macharski, prof. Andrzej Zoll, prof. Jacek Purchla) i próbują przedstawiać propozycje, które zmienią wizerunek miasta.
Na wczorajszym spotkaniu mówiono także o seminarium Kolegium Wigierskiego, które odbyło się w ubiegłym tygodniu w Krakowie. Kolegium Wigierskie powstało z inicjatywy Stanisława Milewskiego, którego gospodarstwo podczas pielgrzymki w 1999 r. odwiedził Jan Paweł II. Klub Pro Publiko Bono zaproponował, by kolejne spotkanie Kolegium Wigierskiego odbyło się w Krakowie i w ubiegłym tygodniu udało się ten plan sfinalizować. - Działalność Kolegium Wigierskiego wypływa z postaci Jana Pawła II, więc to naturalne, że musiał się nawiązać kontakt z Krakowem, bo to miasto papieża - mówi Jerzy Poznański, współzałożyciel Kolegium Wigierskiego i członek Fundacji Pro Publico Bono. - Myślę, że to początek dłuższej współpracy.
(MOB) , "Dziennik Polski" 2007-06-20
Autor: ea