Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Krajowa Izba Radców Prawnych zwróciła się do swoich członków o rozważenie zasadności kandydowania do SN

Treść

Prezydium Krajowej Izby Radców Prawnych przyjęło specjalne stanowisko w tej sprawie. Jak czytamy w dokumencie, ubieganie się o funkcję sędziego Sądu Najwyższego w aktualnej sytuacji pozostaje w oczywistej kolizji ze sprawowaniem funkcji w samorządzie radców prawnych.

Krajowa Izba Radców Prawnych stwierdziła, że misja tych osób w zakresie działalności samorządowej radców prawnych powinna ulec zakończeniu. Wcześniej samorząd radcowski krytycznie wypowiadał się na temat reformy wymiaru sprawiedliwości.

Krytyczny głos nie zaskoczył posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego. Parlamentarzysta zauważył, że większość Krajowej Izba Radców Prawnych w sporach i dyskusjach dotyczących polskich spraw zwykle staje po stronie Platformy Obywatelskiej.

– Krajowa Izba Radców Prawnych tak, jak inne samorządy zawodowe, powinna pozostać bezstronna i nie podejmować działań, które stawiają w trudnej sytuacji przynajmniej część swoich własnych członków. To jest taka próba wywarcia presji na wszystkich członkach Krajowej Izby Radców Prawnych. Uważam to za niewłaściwe dlatego, że radcy prawni mają różne poglądy polityczne i oceny dotyczące stanu wymiaru sprawiedliwości oraz obecnych reform – mówił poseł Bartłomiej Wróblewski.

W ubiegłym tygodniu KRS opublikowała listę 195 kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Wśród kandydatów jest 34 adwokatów, 45 radców prawnych oraz notariusze, pracownicy naukowi, prokuratorzy oraz sędziowie.

KRS ma rozpatrzyć kandydatury na posiedzeniu rozpoczynającym się 18 września.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 10 sierpnia 2018

Autor: mj