Kowalczyk za Bjoergen

Justyna Kowalczyk zajęła w fińskim Lahti drugie miejsce w biegu łączonym zaliczanym do klasyfikacji Pucharu Świata, praktycznie zapewniając sobie triumf w klasyfikacji generalnej cyklu. Wygrała trzykrotna mistrzyni olimpijska, Norweżka Marit Bjoergen.
Przez dwa ostatnie tygodnie lutego emocjonowaliśmy się fantastycznym pojedynkiem Kowalczyk - Bjoergen na trasach w Whistler. Igrzyska przeszły już do historii, a w czołówce biegów nic się nie zmieniło. Polka z Norweżką nadal nadają ton rywalizacji, spisują się niesamowicie i między sobą toczą walkę o najwyższe cele. W sobotę w Lahti obie wielkie rywalki zdominowały bieg łączony. Trochę lepiej rozpoczęła Kowalczyk, która 7,5 km stylem klasycznym pokonała w tempie iście ekspresowym. Przez kilka kilometrów próbowała dotrzymać jej tempa Rosjanka Irena Chazowa, nawet prowadziła, ale na strefę zmian nasza reprezentantka wbiegła na pierwszym miejscu. Jednak już kilkaset metrów dalej dołączyła do niej Bjoergen, niedługo później inna Norweżka, Therese Johaug. W trójkę uciekły konkurentkom i stało się jasne, że zapełnią miejsca na podium. Nieco ponad kilometr przed metą zaatakowała trzykrotna mistrzyni z Whistler i błyskawicznie zdobyła wyraźną przewagę. Wygrała pewnie, zdecydowanie, w wielkim stylu (a świetną formę - dodajmy - potwierdziła i wczoraj, prowadząc do zwycięstwa sztafetę; Polki nie startowały). Kowalczyk uplasowała się na świetnej drugiej pozycji, trzecią zajęła Johaug. - Nawygrywałam się w pierwszej części sezonu, teraz Marit ma swój czas. Ja jestem szczęśliwa z drugiego miejsca i prawie pewnej Kryształowej Kuli - powiedziała Polka. Kowalczyk stanęła na podium po raz 14. w obecnym sezonie i umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji PŚ. Ma ogromną przewagę nad Słowenką Petrą Majdić, która w tym sezonie na trasach się już nie pojawi, a być może zakończy nawet karierę. To skutki fatalnego wypadku w Whistler.