Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Konkurs na muzeum Kantora rozstrzygnięty

Treść

Praca Konsorcjum IQ wygrała konkurs na projekt muzeum Tadeusza Kantora na terenie zabytkowej Elektrowni Podgórskiej w Krakowie. Na konkurs wpłynęło 25 prac. Ogłoszenie wyników odbyło się w miejscu planowanej inwestycji.



Najlepszym projektem okazała się praca Konsorcjum IQ, utworzonego ze spółek "Wizja" i Biuro NSMoon Studio, której autorami byli Stanisław Deńko, Agnieszka Szultk, Piotr Nawara i Sławomir Zieliński. Projekt zakłada wybudowanie nad zabytkowym budynkiem elektrowni żelaznej zabudowanej galerii z lustrem odbijającym dach małego zabytkowego budynku i plac wokół niego.

– Staraliśmy się znaleźć syntezę sposobu myślenia Tadeusza Kantora. Chcieliśmy stworzyć budynek, który byłby hołdem dla niego, bez żadnych ozdobników, odnoszący się do jego sposobu zestawiania prostych przedmiotów ze sobą. Postanowiliśmy zrobić coś, co wzajemnie siebie podkreśli - stary i nowy budynek - i sprawi, że ich wzajemne relacje będą inne niż każdego z osobna – powiedziała współautorka nagrodzonego projektu Agnieszka Szultk.

Ten sposób myślenia znalazł akceptację jury, które nie miało wątpliwości przy wyborze projektu muzeum. – Szukaliśmy jakiejś formy transpozycji idei Kantora na język architektury i wydawało nam się, że forma ambalażu, czyli opakowania w pewnym sensie budynku elektrowni, to jest to – powiedział przewodniczący jury, marszałek województwa małopolskiego Janusz Sepioł. Jak podkreślił, także wyniesienie przestrzeni ekspozycyjnej wysoko ponad grunt, i uwolnienie tym samym działki dla działań teatralnych, oraz żelazne, czyli "biedne" fasady, znalazły uznanie jury.

Jak poinformował marszałek Sepioł, inwestycja pochłonie 20 mln zł. Środki na nią były już planowane w wieloletnim planie inwestycyjnym, jednak trudno określić, kiedy trafi do realizacji. Na przeszkodzie stoją jeszcze m.in. niewyjaśnione sprawy gruntowe.

Dokumentacją i utrwalaniem dorobku Tadeusza Kantora zajmuje się Cricoteka. Celem nowej placówki, utworzonej w Elektrowni Podgórskiej, ma być m.in. skupienie działalności Cricoteki w jednej siedzibie (zamiast czterech obecnie), stworzenie stałej ekspozycji prac Tadeusza Kantora i organizacja wystaw czasowych, prowadzenie imprez teatralno-warsztatowych, rozszerzenie współpracy z innymi palcówkami.

Elektrownia komunalna w Podgórzu uruchomiona została w 1900 r. i była pierwszą elektrownią miejską w regionie krakowskim oraz siódmą na ziemiach zaboru austriackiego.

(PAP) ,ptr, ww6.tvp.pl 2006-09-27


Tadeusz Kantor był jednym z najwybitniejszych artystów europejskich II połowy XX wieku. Urodził się w 1915 r. w Wielopolu Skrzyńskim, zmarł w 1990 r. w Krakowie. Był reżyserem, twórcą happeningów, malarzem, scenografem, pisarzem, teoretykiem sztuki, aktorem we własnych przedstawieniach, wykładowcą krakowskiej ASP.



Autor: ea