Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Konkurs dla szkół i gmin w kampanii edukacyjnej "Powietrze bez śmieci"

Treść

Nowoczesna pracownia przyrodnicza lub plac zabaw – takie nagrody mogą wygrać szkoły i gminy, które wezmą udział w kampanii edukacyjnej „Powietrze bez śmieci”.

Zainaugurowała ją Fundacja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA im. I. Łukasiewicza. Walka o czyste powietrze jest wpisana w strategię wszystkich spółek Grupy PGNiG.

Nadrzędnym celem kampanii jest edukacja nt. przyczyn zanieczyszczenia powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem tak zwanej niskiej emisji.

Pierwsza część kampanii przeznaczona jest dla dzieci z klas I-III. Szkoły, które wezmą udział w programie, otrzymają materiały edukacyjne, ale też szansę na zdobycie wyposażenia trzech nowoczesnych szkolnych pracowni o wartości 30 tys. zł. Zgłoszenia szkół przyjmowane będą do końca tego roku.

Nadal potrzebna jest większa świadomość, wiedza i odpowiednia motywacja – tłumaczył wiceprezes PGNiG Łukasz Kroplewski.

– W tej pierwszej wersji kierowanej do szkół scenariusze są odpowiednio skierowane do najmłodszych uczestników kampanii. Są to zajęcia ciekawe, bo jak wiemy, poprzez zabawę uczymy się. Następnie materiały zostaną udostępnione również na stronie, odbędą się też zajęcia, które przeprowadzi Radek Brzózka. W konkursie o nagrodę walczą te szkoły, które udokumentują przeprowadzenie według scenariusza pięciu lekcji. Następnie podczas trwania konkursu odbędą się pokazowe lekcje przyrody w szesnastu miastach wojewódzkich, tak jak powiedziałem, chcemy tę akcję skierować do wszystkich województw na poziomie wszystkich szkół.  Nagrodą są trzy nowocześnie wyposażone pracownie przyrodnicze – tak że jest o co walczyć –  powiedział Łukasz Kroplewski.

Druga część kampanii skierowana jest do gmin – do wygrania w niej jest pięć naukowych placów zabaw PGNiG  o wartości ok. 100 tys. zł.

Aby wziąć udział w projekcie, gmina musi do końca tego roku zgłosić udział przez formularz na stronie www.powietrzebezsmieci.pl/gminy.

Następnie, po zweryfikowaniu zgłoszeń, rozpocznie się głosowanie, w którym każdy będzie mógł oddać swój głos na wybraną gminę.

W uzasadnieniu kampanii PGNiG przypomina dane: rokrocznie w Polsce z powodu złej jakości powietrza umiera przedwcześnie ponad 51 tys. osób.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 16 listopada 2017

Autor: mj

Tagi: "Powietrze bez śmieci"