Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Konferencja w Sejmie: "Islam jako wyzwanie dla Polski i Europy"

Treść

W Sejmie odbyła się konferencja pt. „Islam jako wyzwanie dla Polski i Europy”. Spotkanie poświęcone było problemom i zadaniom, które stają przed naszym krajem i całą Europą w obliczy coraz większego napływu muzułmanów.

Przedstawiciele różnych środowisk naukowych wskazywali m.in. na zakłamywanie przez lewicowe media prawdy o islamie i jego wyznawcach. Jeden z prelegentów podkreślił, że klasyczny islam nie jest tylko religią, ale także systemem prawnym, zwrócił uwagę na szybką polityzację tej religii.

Dr Piotr Ślusarczyk w wykładzie na temat islamskiego fundamentalizmu, podkreślił, że „jeżeli ktoś chce żyć w bezpiecznej Europie, nie może wspierać dżihadystów”.

Wąska definicja fundamentalizmu głosi, że fundamentaliści to ci, którzy w imię dżihadu gotowi są zabijać.[…] Natomiast jeżeli chodzi o definicję szeroką to wyznacznikiem fundamentalizmu tej szerokiej definicji jest polityczne rozumienie islamu. Ono przejawia się w takim rozumieniu społeczeństwa i prawa, że to co jest nakazem szariatu jest ważniejsze niż to, co w tej izbie wybrani w demokratycznych wyborach posłowie postanowią, jest ważniejsze niż to co zapisane w konstytucji – akcentował dr Piotr Ślusarczyk.

Z kolei prof. Mirosław Sadowski z Uniwersytetu Wrocławskiego mówił o „Islamie a prawach człowieka”. W ocenie eksperta pogodzenie tych kwestii wydaje się obecnie mało prawdopodobne; za przykład podał fakt, że muzułmanin nie ma prawa odejścia od religii.

Muzułmanie nie mogą porzucać swojej religii. Wolność religijna tak, ale tylko w kontekście szariatu. Warto pamiętać, że szariat przewiduje niezwykle surowe kary dla apostatów, nie wyłączając kary śmierci. Muzułmanin zdobywa uznanie w społeczeństwie dzięki posłusznemu wypełnianiu obowiązków względem Allaha. Człowiek w islamie, w społeczności muzułmańskiej jest podmiotem praw i obowiązków tylko wtedy, gdy jest częścią ummy tej społeczności. Jeśli ją opuścił jest zdrajcą – zdradził, nie przysługują mu zatem żadne prawa. Tym samym prawnicy islamscy nie stworzyli muzułmańskiej koncepcji wolności indywidualnej – podkreślał prof. Mirosław Sadowski.

Organizatorami konferencji byli poseł Prawa i Sprawiedliwości Tadeusz Dziuba oraz Natasza Dembińska-Urbaniak, przewodnicząca Kongresu Kobiet Konserwatywnych.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 19 czerwca 2017

Autor: mj

Tagi: Konferencja w Sejmie Islam jako wyzwanie dla Polski i Europy