Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Komu minister rozda pieniądze?

Treść

Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący - taki status minister nauki ma nadawać najlepszym wydziałom na uczelniach i instytucjom naukowym. Będą się z tym wiązały specjalne dotacje oraz pierwszeństwo w ubieganiu się o publiczne fundusze. Opozycja obawia się, że KNOW będzie przyznawany na zasadach politycznych, a nie merytorycznych.
Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący - o taki status w przekonaniu szefowej resortu nauki będą walczyły najlepsze wydziały i instytuty. Minister nauki Barbara Kudrycka wyliczyła m.in., że dzięki KNOW będą one dysponować dodatkowymi funduszami na podwyżki pensji dla pracowników naukowych i stypendia dla doktorantów. Kudrycka przyznała, że nie ma jeszcze kryteriów wyłaniania KNOW, które zostaną określone w rozporządzeniach. Problem w tym, że ogłosi je nie kto inny, jak sama pani minister. Posłowie opozycji mają szereg uwag do KNOW. - Ogólnie idea byłaby słuszna, jeżeli dotyczyłoby to całego szkolnictwa wyższego i gdyby wszystkie jednostki mogły aplikować w specjalnej puli pieniędzy. Natomiast jeżeli będzie to wyglądać tak, że będą to środki uprzywilejowane z innych przyczyn, na przykład politycznych czy towarzyskich, będzie to szkodliwe - uważa poseł Ryszard Terlecki (PiS). Wskazuje, że podobnie jest z ideą, żeby wszystko rozstrzygać w drodze konkursów. - Kiedy, kolokwialnie mówiąc, bardzo często są one "ustawione" i nie spełniają roli, jaką powinny - zauważa Terlecki.
Minister zaprezentowała cały pakiet nowelizacji "ustaw naukowych", w tym Prawa o szkolnictwie wyższym i o stopniach naukowych. Zapewnia, że były one konsultowane ze środowiskiem akademickim. Jednym z celów zmian jest choćby przyciągnięcie do Polski studentów z zagranicy. Minister zakłada, że w ciągu pięciu lat od wejścia w życie ustawy o szkolnictwie wyższym ich liczba wzrośnie o 50 procent. Ponadto uczelnie będą miały większą swobodę w tworzeniu projektów dydaktycznych oraz nowych interdyscyplinarnych kierunków studiów. Do nowych rozwiązań w kwestii stopni naukowych Kudrycka zaliczyła wprowadzenie statusu samodzielnego pracownika naukowego dla osoby habilitowanej. Ponadto projekty wprowadzą uprawnienia habilitacyjne dla wybitnych naukowców z zagranicy, bez konieczności przechodzenia procedury habilitacyjnej, oraz możliwość przedkładania rozprawy doktorskiej i obrony w języku angielskim bądź w językach stanowiących przedmiot badań.
Jacek Dytkowski
Nasz Dziennik 2010-03-30

Autor: jc