Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Komorowski przegląda strategię

Treść

Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił rozpoczęcie Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego. W jego wyniku mają się pojawić wnioski co do najlepszych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa kraju nie tylko w kontekście obronności, lecz także postępowania np. w przypadku różnego rodzaju klęsk żywiołowych.
Podczas uroczystości inaugurującej Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Bronisław Komorowski wręczył akty powołania przewodniczącym zespołów problemowych, ich zastępcom oraz członkom zespołu doradczo-konsultacyjnego. - To jest, po pierwsze, próba bardziej syntetycznego spojrzenia na całość problematyki bezpieczeństwa jakby ponad naturalnymi granicami odpowiedzialności i zainteresowania poszczególnych resortów. Także ponad takim klasycznym pojmowaniem i identyfikowaniem bezpieczeństwa z obronnością. Ale jest to również pomysł na przyjrzenie się sprawom bezpieczeństwa kraju trochę w kontekście tego, co się dzieje w Sojuszu Północnoatlantyckim. Chcielibyśmy, zgodnie z tym, co się dzieje w Sojuszu Północnoatlantyckim, potraktować bezpieczeństwo państwa jako problem wykraczający poza obszar zainteresowań jednego resortu - wyjaśniał prezydent intencję rozpoczynającego się przeglądu. Komorowski zapowiedział, że rozpoczynany przegląd jest wstępem do stworzenia białej księgi, która ma być podstawą myślenia o przyszłości obronności i bezpieczeństwa kraju.
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej wyjaśniał, że nie jest to przegląd "dla samego przeglądu". - Jego intencją jest pomoc wszystkim organom władzy państwowej, od pana prezydenta rozpoczynając, poprzez struktury rządowe, aż do samorządów. Zaznaczył, że problemy bezpieczeństwa to nie jedynie te dotyczące kwestii obronności kraju. - Problemy bezpieczeństwa, nie tylko te tradycyjnie militarne, ale i te pozamilitarne, stają się coraz bardziej istotne. Obserwujemy to chociażby w ramach borykania się przez wszystkie szczeble władzy państwowej z takimi zagrożeniami kryzysowymi, jak powodzie, katastrofy czy inne podobne zdarzenia. Dlatego jestem przekonany, że w ramach tego przeglądu uzyskamy wsparcie i pomoc, przychylność w udostępnianiu nam informacji, aby rezultaty tego przeglądu były jak najbardziej wszechstronne - dodał Koziej.
Wśród powołanych wczoraj osób są byli ministrowie spraw zagranicznych, wewnętrznych i obrony, dyplomaci i politolodzy. Są to m.in. Adam Daniel Rotfeld, Dariusz Rosati, Krzysztof Kozłowski, Janusz Onyszkiewicz, Jerzy M. Nowak, Janusz Reiter, Leon Kieres, Aleksander Smolar, Paweł Świeboda, Maria Wągrowska, były dowódca Marynarki Wojennej Ryszard Łukasik oraz były wiceszef MON, autor pierwszego Strategicznego Przeglądu Obronnego Andrzej Karkoszka.
Artur Kowalski
Nasz Dziennik 2010-12-21

Autor: jc