Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Koalicja katolickich mediów przeciw in vitro

Treść

Sześć tygodników zjednoczyło siły by wesprzeć stanowisko Kościoła w sprawie in vitro. Każda z gazet w najbliższych dniach dołączy do swojego wydania specjalny dodatek poświęcony tej sprawie. W sumie do czytelników trafi pół miliona jego egzemplarzy.
W kolejnym numerze "Tygodnika Powszechnego", "Gościa Niedzielnego", "Przewodnika Katolickiego", "Idziemy", "Niedzieli" i "Źródła" pojawi się wkładka pt. „Bioetyka katolicka, czyli Kościół o metodzie in vitro”. Informacje na ten temat przekazuje także Katolicka Agencja Informacyjna.
Co znajdzie się na 16 stronicach dodatku? W dużej mierze wyjaśnienia nauki Kościoła w kwestii in vitro. Dodatek został przygotowany z myślą o wiernych, zwłaszcza o małżeństwach, które zastanawiają się czy skorzystać z metody in vitro. Dowiedzą się z niego rzeczy, które w klinikach sztucznego zapłodnienia są skrzętnie skrywane – podaje KAI.
Wśród autorów tekstów znajdują się m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, przewodniczący zespołu ds. bioetycznych KEP abp Henryk Hoser, a także filozof i etyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego dr Kazimierz Szałata, a także twórca naprotechnologii prof. Thomas Hilgers.
Jak podkreślał na spotkaniu z dziennikarzami szef tygodnika "Idziemy" ks. Henryk Zieliński, czas wydania publikacji nie jest przypadkowy. - Chcemy zmobilizować nasz parlament (w połowie kadencji), a zwłaszcza partie rządzące do działania. Ustawa bioetyczna nie może być jedną z wielu, które zostaną zgłoszone i zaniechane - powiedział.
- Nie chcemy, by dyskusja była przesuwana w nieskończoność i w końcu stała się częścią kampanii politycznej przed wyborami parlamentarnymi czy prezydenckimi. Jeśli sprawa nie zostanie załatwiona, zostanie częścią kampanii, a w kampanii nie zwycięża się siłą argumentów, tylko atrakcyjnością i chwytliwością haseł" - dodał ks. Zieliński.
Jeden z artykułów w "Bioetyce katolickiej" przedstawia założenia pięciu projektów regulacji prawnych dot. zagadnień bioetycznych - Jarosława Gowina, Bolesława Piechy, Komitetu Contra in Vitro, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz Marka Balickiego - i ich ocenę z punktu widzenia stanowiska Kościoła.
Redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" ks. Adam Boniecki, dziękując redakcjom za zaangażowanie w projekt, ocenił na konferencji w Warszawie, że wydanie dodatku było nie tylko szkołą dialogu i współpracy, ale także budowania jedności Kościoła. - Dziękuję za cierpliwość i odporność, bo to nie była dyskusja w gronie kółka ministrantów, to szło bardzo ostro; kompromisy zostały w końcu osiągnięte - powiedział.
AJ/KAI/Onet.pl

Fronda 2009-12-10

Autor: wa

Tagi: in vitro