„Koalicja 13 grudnia” pod płaszczykiem mrożenia cen energii chce przepchnąć farmy wiatrakowe

Treść
Rząd szantażuje Polaków. Proponuje zamrożenie cen energii, ale w zamian za farmy wiatrowe niedaleko domów. Prawo i Sprawiedliwość zapowiada własny projekt przywracający mrożenie cen prądu i to dla szerszej grupy odbiorców.
W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy wiatrakowej.
– Bardzo się cieszę, że zmierzamy z tym projektem do końca. Bardzo obszerna ustawa, regulacja, to krok w kierunku niższych cen energii – mówiła Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.
Po zmianie, 200 metrowe turbiny wiatrowe będą stawiane w odległości nie 700, a zaledwie 500 m od domów. To projekt, o który zabiegają lobbyści, a nie Polacy.
– Dla was, szanowni Państwo, ważniejsze jest zaspokojenie potrzeb i interesów lobbystów. Powtórnie proponowana nowela zwiększy negatywny wpływ na krajobraz, obniży wartość nieruchomości położonych w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych. Kto z nas chciałby mieszkać 500 m od turbiny – zauważył Tadeusz Chrzan, poseł PiS.
Na projekcie zależy zagranicznym firmom energetycznym, które widzą w Polsce ogromne zyski. Elektrownie wiatrowe to niestabilne źródła energii, które mogą prowadzić do blackoutów.
– Kiedy nie mamy elektrowni atomowych, które mogłyby kompensować to wchodzenie w wiatraki, to jest to marnowanie naszych pieniędzy i narażanie nas na to, co się stało w Hiszpanii – oznajmił Jarosław Sachajko, poseł Kukiz’15.
Energia z wiatru wcale nie jest tańsza.
– W farmie wiatrowej kosztuje ok. 316 złotych sprzedaż, natomiast w takim Bełchatowie to jest 223 zł – wskazał Ryszard Wilk, poseł Konfederacji.
Ponadto przykład Niemiec pokazuje, że utylizacja starych turbin wiatrowych jest problematyczna. Występują także zagrożenia wynikające m.in. z infradźwięków.
– Te dźwięki przenoszą się na duże odległości. One mają różne szkodliwe działania. Bardzo silne infradźwięki nawet potrafią niszczyć interakcji narządy wewnętrzne – akcentował dr inż. Bogdan Sedler z Fundacji Naukowo-Technicznej „Gdańsk”.
Opozycja ostrzega, że w projekcie zamieszczono szereg przepisów wspierających rozwój biometanowni. To wybieg, który ma przysłonić rzeczywisty cel ustawy wiatrakowej. Co więcej, do ustawy ma trafić zapis o zamrożeniu cen energii do końca roku dla gospodarstw domowych. Poprawkę złożyła Polska 2050. Pomysł argumentowała minister klimatu z tej partii.
– Musimy zakończyć ten proces przed przerwą wakacyjną w Sejmie. W czwartym kwartale tego roku nie zwiększą się rachunki za prąd – podkreśliła Paulina Hennig-Kloska.
Rządzący uzależniają ważne wsparcie, jakim jest mrożenie cen prądu, od przyjęcia szkodliwych zmian w ustawie wiatrakowej.
– Nie chodzi tutaj o mrożenie cen energii, nie chodzi tutaj o biometan. Tej władzy konkretnie zależy, żeby tę ustawę przepchnąć i postawić w bardzo trudnej sytuacji parlament, a przede wszystkim prezydenta – stwierdził Paweł Sałek, poseł PiS.
Prezydent Andrzej Duda podtrzymuje sprzeciw co do noweli ustawy wiatrakowej.
– Niestety premier i jego współpracownicy, wrzucając taką poprawkę, która ma zabezpieczyć Polaków przed wzrostami cen energii, po prostu próbuje wymusić na mnie podpis na tej ustawie, stawiając mnie pod ścianą. Nie jestem zwolennikiem wiatraków na lądzie – powiedział Andrzej Duda.
Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że nie pozwoli na szantażowanie Polaków.
– Złożymy w najbliższych dniach projekt ustawy, który przywraca tarcze energetyczne, które funkcjonowały za czasów rządu PiS, które obejmują nie tylko gospodarstwa domowe, nie tylko przedsiębiorców, ale także samorządowców – oznajmił Rafał Bochenek, rzecznik PiS.
To nie pierwszy raz, kiedy minister klimatu z Polski 2050 próbuje w taki sposób przepchnąć ustawę wiatrakową. W listopadzie 2023 roku, jeszcze przed powołaniem rządu, Paulina Hennig-Kloska przedstawiła projekt ustawy o mrożeniu cen prądu, w którym przemyciła zmiany w tzw. ustawie wiatrakowej. Wówczas chciała przesunąć wiatraki bliżej domów, do odległości 300 m. Zapisy o wiatrakach wycofano dopiero po fali protestów.
TV Trwam News
źródło: radiomaryja.pl, 25 czerwca 2025
Autor: dj