Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kawałek przed papieżem

Treść

W lipcu ma być gotowa nowa ulica Floriańska - granitowa, ze stylowymi lampami

Wkrótce z najbardziej reprezentacyjnej ulicy Krakowa - Floriańskiej zniknie wreszcie asfalt, który zostanie zastąpiony przez granitową kostkę. Ta część Drogi Królewskiej zyska też nowe, stylowe oświetlenie.

- Chcemy, by jeszcze w lutym rozpoczęła się przebudowa sieci infrastruktury podziemnej, czym mają się zająć m.in. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Zakład Gazowniczy czy Telekomunikacja. Liczymy, że te prace (sieci biegną głównie po prawej stronie ulicy, idąc od Rynku Głównego) potrwałyby do końca marca. Wtedy, z początkiem kwietnia, mogłaby ruszyć przebudowa nawierzchni ulicy Floriańskiej - powiedziano nam w Zarządzie Dróg i Komunikacji w Krakowie.

ZDiK ogłosił właśnie przetarg na przebudowę tego traktu - "roboty rozbiórkowe, drogowe, oznakowanie poziome i pionowe oraz oświetlenie". Zaznaczono, że o to zamówienie mogą ubiegać się tylko wykonawcy, którzy m.in. mają doświadczenie w wykonywaniu robót w strefie zabytkowej pod nadzorem konserwatorskim. Do składania ofert zostanie zaproszonych 6 wykonawców, a jedynym kryterium (po spełnieniu warunków) będzie zaproponowana cena.

Nowa nawierzchnia pojawi się na całej ulicy, która ma 336 metrów długości. - Obecna nawierzchnia zostanie całkowicie rozebrana, powstanie nowa podbudowa i nowa nawierzchnia z kostki granitowej. Według projektu jezdnia będzie węższa od obecnej - zamiast 7 będzie miała 6 metrów szerokości, natomiast o pół metra poszerzone zostaną chodniki. W przeciwieństwie do tego, co jest na Rynku - między chodnikiem a jezdnią będzie uskok o wysokości 3 - 4 centymetrów, a trakt pieszy od jezdni rozdzielać ma granitowy krawężnik o szerokości 25 centymetrów. Na jezdni zostanie położona granitowa kostka o wymiarach 14 na 21 centymetrów, natomiast na chodnikach granitowe płyty w trzech wielkościach (40 na 60, 40 na 40 i 40 na 20 centymetrów). Trzeba w sumie ułożyć około 4500 metrów kwadratowych nawierzchni - powiedziano nam w Zarządzie Dróg i Komunikacji.

Przyjęto jednocześnie, że do 30 kwietnia - z uwagi na planowaną wizytę papieża w Krakowie (koniec maja) - musi być gotowy przynajmniej 97-metrowej długości odcinek od Rynku Głównego do ulicy św. Tomasza, a jeśli nic nie stanie na przeszkodzie - nawet do skrzyżowania z ul. św. Marka. Przebudowa całej ulicy może kosztować w sumie - w zależności od tego, co będzie w ofertach - od 2 do 2,5 miliona złotych; w jej ramach ma być dodatkowo wykonana iluminacja Domu Jana Matejki.

(J.ŚW)

"Dziennik Polski" 2006-02-09

Autor: mj