Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kapituła już powołana

Treść

Sześciu żołnierzy odznaczonych za bohaterstwo na polu walki podczas polskich misji wojskowych weszło w skład Kapituły Orderu Krzyża Wojskowego, którą wczoraj powołał prezydent Lech Kaczyński.

- Polskie Siły Zbrojne muszą, podkreślam to po raz kolejny, brać udział w misjach. Czy to nasze państwo kosztuje? Tak. Ale musi kosztować. Czy kosztuje to w niejednym przypadku krew naszych żołnierzy? Tak. Ale armia jest po to, żeby walczyć - powiedział prezydent Lech Kaczyński. Wskazał, że "przez wiele lat nie było odznaczenia, które mogłoby honorować tych, którzy w warunkach bojowych czy półbojowych wykazali się odwagą, bohaterstwem, umiejętnościami dowódczymi na różnym poziomie". - Na szczęcie udało się zrealizować ideę Krzyża Wojskowego. Jest kontynuacją najstarszego polskiego odznaczenia bojowego Krzyża Wojennego Virtuti Militari - dodał.
Przewodniczącym Kapituły został gen. Bronisław Kwiatkowski, szef Dowództwa Operacyjnego zajmującego się prowadzeniem działań polskich wojsk za granicą. Kwiatkowski dowodził polskimi wojskami w Iraku i jako pierwszy otrzymał order Krzyża Wojskowego. Członkiem Kapituły jest też por. Tomasz Nowicki z 1. Dywizjonu Lotniczego w Leźnicy Wielkiej. Dwukrotnie pilotował śmigłowce w Iraku. Uczestniczył w akcji ratunkowej po katastrofie śmigłowca Sokół w pobliżu Karbali w 2004 roku. Sierżant sztabowy Zbigniew Siekierski jest technikiem pokładowym w 56. Pułku Śmigłowców Bojowych w Inowrocławiu. Uczestniczył w misjach w Afganistanie i Iraku. W 2006 r. jego śmigłowiec został ostrzelany, a on ratował rannego kolegę. Wśród kapituły jest także dwóch żołnierzy jednostki specjalnej GROM - mjr Adam K. i sierż. Łukasz K. (ich dane nie są ujawniane). Służyli w Afganistanie i Iraku, gdzie odnieśli rany. Szósty członek kapituły to mjr Adam Wiak, uczestnik misji w Syrii.
Krzyż Wojskowy jest przyznawany za wybitne czyny bojowe, połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą, dokonane podczas misji polskiego wojska poza granicami kraju oraz akcjach przeciwko terrorystom w kraju. W hierarchii odznaczeń wojskowych plasuje się na czwartym miejscu. Takie odznaczenia jak Order Wojenny Virtuti Militari, Krzyż Walecznych czy Krzyż Zasługi z Mieczami można otrzymać tylko za czyny dokonane podczas wojny. Krzyż Wojskowy ustanowiono z inicjatywy prezydenta. Odznaczenie, które ma wygląd Krzyża Kawalerskiego, zwieńczonego koroną Chrobrego, na awersie posiada srebrnego orła, a na rewersie wizerunek miecza koronacyjnego Piastów - Szczerbca oraz łacińską dewizę orderu - "Milito pro Patria" - "Walczę dla Ojczyzny". Order ma trzy klasy: Krzyż Wielki, Komandorski i Kawalerski.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2009-05-16

Autor: wa