Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kampania wyborcza wokół Rynku

Treść

Kandydat PiS na prezydenta Krakowa prof. Ryszard Terlecki zaproponował zorganizowanie debaty z udziałem mieszkańców na temat zagospodarowania podziemi Rynku Głównego.

- Konieczna jest odpowiedź na pytanie, co będzie pod powierzchnią Rynku – mówił prof. Terlecki podczas zwołanej w poniedziałek na Rynku Głównym konferencji prasowej. – Bezsporne jest to, że mieszkańcy miasta muszą mieć swój udział w podejmowaniu tej decyzji. Nie można zrobić tego w ciszy gabinetów – podkreślił.

Zdaniem Terleckiego, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powinien też wyjaśnić, dlaczego w sezonie turystycznym nie można w pełni korzystać z Rynku i czy prace w podziemiach nie spowodowały zagrożenia dla budynku Sukiennic.






W poniedziałek na Rynku zorganizował konferencję prasową kandydat PiS na prezydenta Krakowa Ryszard Terlecki




Radny PiS Łukasz Słoniowski przedstawił dziennikarzom wnioski z pracy komisji rewizyjnej, która na polecenie Rady Miasta badała przebieg remontu wschodniej części Rynku. W raporcie komisja napisała m.in. że do tej pory nie określono precyzyjnie przeznaczenia przestrzeni pod płytą Rynku, a badania archeologiczne były poszerzane w oparciu o decyzje konserwatora zabytków, a nie w oparciu o pozwolenia budowlane.






Jacek Majchrowski twierdzi, że o losie podziemi mają zadecydować krakowianie




Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski odpowiada, że ankieta w sprawie zagospodarowania podziemi zostanie przeprowadzona wśród mieszkańców po zakończeniu prac archeologicznych. Ma to nastąpić do końca października.

– Myślimy o udostępnieniu podziemni mieszkańcom przez weekend, aby mogli je zobaczyć i wypełnić ankietę, w której opowiedzą się, czy podziemia należy zasypać czy wykorzystać i co ich zdaniem powinno się tam znajdować – powiedział dziennikarzom Majchrowski.






Śledztwo w sprawie remontu wschodniej części Rynku prowadzi krakowska prokuratura




Jedna z koncepcji zakłada utworzenie w podziemiach trasy turystyczno - edukacyjnej i ekspozycję obiektów archeologicznych znalezionych pod Rynkiem. Rozważano także umieszczenie w podziemiach sklepów z pamiątkami i wyrobami rzemiosła artystycznego oraz kawiarni, z których dochód byłby przeznaczony na utrzymanie podziemi. Władze miasta podkreślają, że nic nie jest jeszcze przesądzone.

Kilka tygodni temu małopolski inspektor nadzoru budowlanego nakazał wstrzymanie prac budowlanych prowadzonych w ramach remontu Rynku Głównego.

Majchrowski tłumaczył w poniedziałek, że właśnie z powodu decyzji o wstrzymaniu prac nie udało się zakończyć układania nawierzchni i nie urządzono otoczenia wokół pomnika Adama Mickiewicza.

(PAP) ,pku, 2006-10-03

Autor: ea