Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kalendarium narodzin Niepodległej

Treść

31 października 1918
Rozbrojenie przez Polaków garnizonu austriackiego w Cieszynie.
4 listopada
Pułkownik Edward Rydz-Śmigły objął dowództwo nad oddziałami polskimi na terenie okupacji austriackiej.
9 listopada
Cesarz Niemiec Wilhelm II abdykował po przegranej wojnie i pod wpływem rewolucji w Niemczech. Były monarcha wyemigrował do Holandii.
10 listopada
Do Warszawy przyjechał zwolniony z więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski.
11 listopada
W Compiegne pod Paryżem podpisano rozejm pomiędzy państwami Ententy a Niemcami, kończący I wojnę światową. W Warszawie Rada Regencyjna przekazała J. Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad powstającą w Polsce armią.
12 listopada
W Poznaniu powstała Tymczasowa Naczelna Rada Ludowa i jej organ wykonawczy - Komisariat. W pierwszej odezwie Komisariat uznał za główny cel wejście ziem byłego zaboru pruskiego w skład zjednoczonej Polski.
13 listopada
Francja uznała Komitet Narodowy Polski w Paryżu za rząd państwa polskiego, stawiając go formalnie w szeregu uczestników zwycięskiej koalicji.
14 listopada
Rada Regencyjna przekazała całkowitą władzę wojskową i cywilną Józefowi Piłsudskiemu jako naczelnemu dowódcy Wojska Polskiego.
16 listopada
Józef Piłsudski wysłał telegramy do państw Ententy, państw neutralnych i Republiki Niemieckiej, w których poinformował o powstaniu państwa polskiego.
17 listopada
Naczelnik państwa Józef Piłsudski powołał pierwszy rząd niepodległej Polski. Powierzył jego tworzenie Jędrzejowi Moraczewskiemu. Gabinet sprawował władzę przez dwa miesiące.
19 listopada
Ostatnie oddziały niemieckie opuściły cytadelę w Warszawie, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z władzami polskimi.
20 listopada
Do Lwowa, broniącego się przed atakiem wojsk ukraińskich, wyruszyła z Przemyśla odsiecz. Złożyło się na nią sześć pociągów z wojskiem, amunicją i armatami. Ogółem 1228 żołnierzy i 140 oficerów. Po walkach z Ukraińcami pod Sądową Wisznią odsiecz przybyła do Lwowa.
22 listopada
Józef Piłsudski objął funkcję Tymczasowego Naczelnika Państwa. Najwyższą władzę miał sprawować do czasu zwołania Sejmu ustawodawczego.
24 listopada
Naczelnik państwa polskiego utworzył jednolite dowództwo do walki z Ukraińcami w Galicji Wschodniej.
26 grudnia
Do Poznania przyjechał Ignacy Jan Paderewski. Jego wizyta wywołała wzrost nastrojów patriotycznych i manifestacje niepodległościowe.
27 grudnia
Wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Do połowy stycznia 1919 r. powstańcy wyzwolili niemal całą Wielkopolskę.
16 stycznia 1919
Józef Piłsudski powołał rząd Ignacego Jana Paderewskiego. Komitet Narodowy Polski podporządkował się rządowi Paderewskiego i uznał Józefa Piłsudskiego jako Tymczasowego Naczelnika Państwa.
26 stycznia
Odbyły się pierwsze wybory do Sejmu ustawodawczego. Zakończyły się one sukcesem prawicy, jednak żadne ugrupowanie nie zdobyło większości bezwzględnej. W wyborach nie mogli wziąć udziału wszyscy uprawnieni. W tym czasie w Wielkopolsce trwało powstanie, a na Śląsk Cieszyński wkroczyły oddziały czechosłowackie. Natomiast na wschodzie polscy żołnierze walczyli z bolszewikami. O przyszłości niektórych ziem miały zadecydować mocarstwa zachodnie. Dlatego też w czasie pierwszego posiedzenia Sejmu w ławach poselskich zasiadło tylko 340 posłów.
10 lutego
Naczelnik państwa Józef Piłsudski otworzył obrady Sejmu ustawodawczego w Warszawie.
oprac. Andrzej Kulesza
"Nasz Dziennik" 2008.11.10

Autor: wa