Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kadry metropolity

Treść

Kluczowe stanowiska w krakowskiej kurii objęli ludzie młodzi, gruntownie wykształceni

Abp Stanisław Dziwisz, nowy krakowski metropolita, pracuje na "okrągły zegar". Codziennie przyjmuje na audiencjach około 30 osób, z kraju i zagranicy. Odwiedza ubogich, wizytuje parafie, prowadzi długie dysputy z księżmi. Ostatnio dokonał zmian na kluczowych stanowiskach w krakowskiej kurii. Objęli je ludzie młodzi, gruntownie wykształceni.

Nazwiska trzech wikariuszy generalnych - czyli najbliższych współpracowników metropolity - nikogo nie zaskoczyły. Osoby, które otrzymały nominacje na te stanowiska - ks. bp Jan Szkodoń, ks. bp Jan Zając i ks. bp Józef Guzdek - pomagali abp. Dziwiszowi przygotować ingres.

Krakowski metropolita nie będzie miał w przeciwieństwie do swoich poprzedników kapelana, który w świeckiej nomenklaturze pełnił również funkcję asystenta. Obowiązki te przejął sekretarz arcybiskupa, którym został ks. dr Dariusz Raś, specjalista od komunikacji społecznej, absolwent Uniwersytetu św. Krzyża w Rzymie, uczelni zarządzanej przez Opus Dei.

Wychowankiem innego uniwersytetu spod tego samego znaku, tyle że w hiszpańskiej Pampelunie, jest nowy kanclerz kurii metropolitalnej - doktor praw ks. Piotr Majer. Ks. Jerzy Dziewoński, który dotychczas pełnił tę funkcję, został audytorem w Sądzie Metropolitalnym. Równocześnie będzie pracował jako tzw. penitencjarz w Kolegiacie św. Anny w Krakowie.

Jak dotąd nie ma jeszcze osoby, która otrzymałaby nominację na urząd ekonoma archidiecezji. Pełniący tę funkcję dotychczas ks. Marek Głownia został proboszczem parafii Wszystkich Świętych w Krakowie.

W charakterze ekspertów z krakowskim metropolitą współpracować będą księża profesorzy Jan Machniak i Tomasz Chmura, obaj świetnie znający języki obce, którzy przyjechali razem z abp. Dziwiszem z Rzymu. Ostatnio często można ich spotkać w sekretariacie metropolity, gdzie pomagają przy czytaniu i sortowaniu korespondencji, którą abp Stanisław Dziwisz otrzymuje w ogromnych ilościach z kraju i ze świata. Nadawcy - instytucje, organizacje, mężowie stanu, osoby prywatne - piszą do nowego krakowskiego metropolity listy z gratulacjami, z prośbami o audiencję, z zaproszeniami na rozmaite uroczystości. Są i tacy, którzy proszą o przekazanie im pamiątek związanych z Janem Pawłem II, wymieniając konkretne części odzieży (np. kurtkę narciarską).

Kuria, tak jak wiele instytucji świeckich, będzie teraz miała oficjalnego rzecznika prasowego. Został nim ks. Robert Nęcek. Nie minął jeszcze miesiąc od ingresu, a o wywiad z nowym gospodarzem Pałacu Biskupów Krakowskich zabiega aż 30 różnych tytułów prasowych i stacji telewizyjnych...

Nowy metropolita krakowski dokonał kilkunastu zmian proboszczów. Warto wspomnieć o jednej. Otóż niezwykle popularny, szanowany i lubiany - nie tylko w swojej parafii Najświętszego Salwatora - ks. Jerzy Bryła został w tej parafii rezydentem. Urzędującym proboszczem jest obecnie ks. Stefan Misiniec, który przybył na Salwator z parafii św. Mikołaja w Chrzanowie.

GRAŻYNA STARZAK

"Dziennik Polski" 2005-09-16

Autor: ab