Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jasny wybór

Treść

Katolik nie może głosować na kandydata, który wyraża poglądy budzące zastrzeżenia moralne.
Podstawowe zasady Katolickiej Nauki Społecznej, dotyczące odpowiedzialności katolików za życie polityczne, przypomina przed wyborami parlamentarnymi ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Zachęcając do udziału w wyborach, podkreśla „Nic – poza nadzwyczajnymi okolicznościami – nie usprawiedliwia nieobecności katolików w sprawach publicznych”. Zwraca też uwagę, że obowiązek korzystanie z prawa wyborczego, z moralnego punktu widzenia, wypływa z miłości do Ojczyzny i odpowiedzialność za dobro wspólne.
– Chrześcijanin, katolik to człowiek, który żyje w świecie. Uczniowie Jezusa są wezwani do tego, aby przemieniać świat zgodnie z zasadami Ewangelii, zgodnie z Bożymi Przykazaniami, tak było od samego początku. Bardzo ważne jest, aby katolicy byli świadomi tej odpowiedzialności. Współczesny świat kreuje rzeczywistość tak, aby rozdzielać wiarę, przekonania religijne od życia publicznego. Z tym nie możemy się zgodzić, tego nie da się rozgraniczyć, to jest też wbrew moralnej nauce Kościoła. Prawdziwy uczeń Chrystusa nie może być obojętny, musi dokonywać zdecydowanych, jasnych wyborów także z troski o Ojczyznę – podkreśla ks. prof. dr hab. Jan Machniak, kierownik Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
W słowie przed wyborami parlamentarnymi ks. abp Stanisław Gądecki tłumaczy też, czym powinien kierować się katolik, dokonując odpowiedzialnego wyboru, i na jakie cechy kandydata powinien zwracać szczególną uwagę. Jak zaznacza, różnice poglądów w zakresie porządku spraw doczesnych, pluralizm nie może oznaczać nigdy moralnego relatywizmu.
– Fundamentalne zasady etyczne – ze względu na ich naturę i rolę, jaką pełnią w życiu społecznym – nie mogą być przedmiotem „negocjacji” – podkreśla ks. abp Stanisław Gądecki.
Zgodnie z Prawem Bożym
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski jasno podkreśla: „Katolicy nie mogą wspierać programów, które promują aborcję, starają się przedefiniować instytucję małżeństwa, usiłują ograniczyć prawa rodziców w zakresie odpowiedzialności za wychowanie ich dzieci, propagują demoralizację dzieci i młodzieży”.
Jak zaznacza ks. prof. Jan Machniak, o dokonywaniu klarownych, zdecydowanych wyborów mówi Sobór Watykański II w Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym „Gaudium et spes”, mówią o tym kolejni Papieże: Paweł VI, Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek.
– Nie może katolik podpisywać się pod współczesnymi prądami, nurtami, które występują przeciwko Bogu i przeciwko człowiekowi. Ludzie, którzy chodzą do kościoła, a jednocześnie w swoich programach wyborczych domagają się wprowadzenia praw niezgodnych z nauką Kościoła, z moralnego punktu widzenia popełniają grzech. Podobnie występują przeciwko konkretnym wartościom, przeciwko rodzinie, życiu, przeciwko dobru dziecka, ci, którzy oddają głos na tych kandydatów. Grzech, to przekroczenie Bożego Prawa w rzeczy ważnej, a taką jest brak szacunku dla życia, brak szacunku dla godności człowieka, promocja rozwiązłości seksualnej, co kryje się też pod eufemizmem związki partnerskie – tłumaczy ks. prof. dr hab. Jan Machniak.
Obrona życia
Ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki zaznacza, że katolicy powinni popierać te programy, które m.in. bronią prawo do życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. O znaczeniu kierowania się tym kryterium przy wyborze kandydatów mówi prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka Wojciech Zięba.
– Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka w specjalnym oświadczeniu przed wyborami parlamentarnymi jasno wskazuje na to, jakie powinny być priorytety parlamentu nowej kadencji. W pierwszym roku urzędowania nowy parlament powinien przyjąć obywatelski projekt „Zatrzymaj aborcję”, którego celem jest wyeliminowanie istniejącej w polskim prawie tzw. przesłanki eugenicznej, czyli aby z polskiego prawa wyeliminowana została możliwość zabicia poczętego dziecka z uwagi na podejrzenie ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby – podkreśla Wojciech Zięba. Jak zaznacza, w poprzedniej kadencji, która teraz upływa, najwięcej dobrych decyzji pro-life zostało podjętych właśnie w pierwszym roku urzędowania.
– Liczymy, że tak się stanie również teraz. Postulujemy także, aby wraz z wprowadzeniem zakazu aborcji eugenicznej, został przyjęty pakiet ustaw, który zwiększy pomoc dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi – zaznacza Wojciech Zięba.
Modlitwa w intencji wyborów
Ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki zachęca do udziału w modlitwie o owocny przebieg głosowania. Z taką inicjatywą wystąpiły już osoby świeckie należące do grup działających przy sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Od 8 września do 13 października (czyli dnia wyborów parlamentarnych) trwa krucjata modlitwy i postu. Już 9 tys. osób w jeden wybrany przez siebie dzień modli się i pości o mądrość i światło Ducha Świętego dla Polaków, aby roztropnie głosując, powierzyli losy naszej Ojczyzny osobom szanującym wartości chrześcijańskie i żyjącym według przykazań Bożych. Zgłoszenia do udziału w krucjacie przyjmowane są cały czas telefonicznie pod numerem 693 168 247, za pośrednictwem poczty elektronicznej sanktuarium@radiomaryja.pl. List z informacją o wybranym przez siebie dniu włączenia w krucjatę można przesłać także pocztą tradycyjną na adres sanktuarium.
Małgorzata Bochenek

Artykuł opublikowany na stronie: https://naszdziennik.pl/polska-kraj/213543,jasny-wybor.html

Źródło: naszdziennik.pl, 1 października 2019

Autor: mj