Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Janusz Sepioł: Trzeba dokończyć

Treść

Marszałek: Witam Państwa. Cieszę się bardzo, że mogę dziś z Państwem rozmawiać.

spiewak: Czy marszałek powinien być dobrym menadżerem czy sprawnym politykiem?
Marszałek: Jedno i drugie. A do tego jeszcze wytrwałym człowiekiem.

Wanda: Czy za rozwój regionalny powinni odpowiadać tylko marszałkowie?
Marszałek: Jest też polityka regionalna prowadzona przez rząd. Chodzi o relacje i zróżnicowania pomiędzy regionami. Ale za rozwój regionów powinni odpowiadać marszałkowie.

Ziomal: Czy spotkał się Pan z finalistkami Miss World goszczącymi w Polsce? Która się Panu podoba najbardziej?
Marszałek: Niestety nie. Myślę, że ja bardziej tego żałuję niż one. Ale spacery po krakowskich ulicach wynagradzają mi ten brak.

Vojo: Czy Urząd Marszałkowski przewiduje doraźne działania z zakresu ochrony środowiska, odnawialnych źródeł energii itp - np. dofinansowania do instalacji jak to ma miejsce w przypadku Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska
Marszałek: Takie zadania będziemy finansować w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Są na to naprawdę poważne pieniądze.

piotrek_krk: Jak Pan ocenia styl prowadzenia polityki przez Pana oponentów w sejmiku?
Marszałek: No coż. Zachwycony nie jestem. Ale po jakimś czasie w polityce skóra twardnieje.

Grzegorz: Dzień dobry. Pochodzę z Nieporazu (tam gdzie są kopuły RMF-FM), gm. Alwernia, pow. chrzanowski. Przez moją miejscowość przebiega autostrada A-4. Posiadamy tam wjazd na Krakow, ale nie zjazd z Krakowa. Trochę to dziwne. Najbliszy wjazd i zjazd są w Chrzanowie. Może cos takiego powstaloby w mojej miejscowosci? Skorzystałaby na tym gmina Alwernia. Komunikacja z Krakowem z pewnościa poprawiłaby sie. Jej czas skrociłby sie znacznie.
Marszałek: Problem zjazdów i wjazdów na autostradę reguluje umowa koncesyjna pomiędzy Stalexportem a Ministerstwem Transportu. Ja znam postulaty mieszkańców Alwernii i uważam je za słuszne, ale gdzie indziej zapada decyzja.

kot: Dzień Dobry Panie Marszałku! Czy jest możliwa koalicja PO i PiS po wyborach?
Marszałek: W polityce rzadko zdarzają się rzeczy niemożliwe. Ale dziś wydaje mi się to mało realne.

PM: Dzięki za akcję bronienia pieniędzy dla Małopolski, podpisałem Pański apel, ale co jeszcze Pan zamierza zrobić, żeby urzędnicy z Warszawy po raz kolejny nie sekowali Krakowa?
Marszałek: Dziękuję Panu. Tworzymy w ten sposób wspólnotę wielotysięczną. Im lepiej będziemy zorganizowani, tym trudniej będzie ignorować słuszne postulaty Małopolski.

Radoslaw: Pamiętam artykuł "Zmowa wójtów" - pisali tam, że wszystkie pieniądze z UE idą na dawne Sądeckie, a Kraków na tym cierpi.
Marszałek: To częste, że z jakiejś części Małopolski odzywa się głos "my jesteśmy poszkodowani". Ale wszystkie obiektywne dane wskazują, że bardzo dbamy o harmonijny rozwój całego regionu. Może zaskoczy Państwa informacja, że najwięcej pieniędzy unijnych na głowę mieszkańca otrzymał powiat miechowski.

kaz: Chcialbym wrocic do panskiej kandydatury na prezydenta Krakowa. Czy nie czuje sie Pan zwyczajnie wyrolowany przez PO?
Marszałek: Nikt nie lubi przegrywać. Ale w PO są demokratyczne procedury. Proszę to porównać, ze sposobem wyłaniania kandydata PiS-u.

walek: Wybudujemy Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Filharmonię??? Czy można liczyć na zdecydowane TAK i determinację?? Jeżeli TAK, to kiedy początek?
Marszałek: YES! YES! Realne można mówić o roku 2008, jako początku budowy. W każdym razie w następnej kadencji.

Nemo: Czy to prawda, że nie przwidziano parkingu w pobliżu budowanego gmach Opery?
Marszałek: Pod Operą parking jest tylko dla pracowników. A proszę pamiętać, że do Opery przychodzi się kilka razy w tygodniu wieczorem. W czasie antraktu podawane jest wino, a potem idzie się na kolację. To nie centrum handlowe, które wymaga wielkich parkingów. Zakładamy, że większy parking powstanie przy ulicy Kopernika.

parast: Na Kopernika? Prosze o więcej szczególów
Marszałek: Chodzi o zakręt ul. Kopernika na jej końcu.

martin25: Czy popiera pan decyzję marszałka Czarskiego, który zgodził się na zapewnienie śląskim gminom 40 proc. środków na projekty realizowane z RPO bez konieczności uczestniczenia w konkursach projektów?
Marszałek: To jest bardzo interesujące rozwiązanie i chcę go bardziej szczegółowo przeanalizować. Konkursy są dość uciążliwą procedurą.

mada: Kim zamierza Pan byc w przyszlej kadencji? Czy startuje Pan w najblizszych wyborach?
Marszałek: Startuję na radnego sejmiku. Chciałbym ubiegać się o fotel marszałka. Bo wiele rzeczy trzeba dokończyć. Mam też wiele pomysłów, których jeszcze nie wprowadziłem w życie. Ale to zależy jaki wynik w wyborach do Sejmiku otrzyma PO.

malopolanin: Panie marszałku. Małopolska to nie tylko Kraków. Co z innymi projektami jak np. inwestycja planowana przez pana Pendereckiego?
Marszałek: Zadeklarowaliśmy, że razem z Ministrem Kultury będziemy finansować utrzymanie instytucji w Lusławicach. Proszę pamiętać, że ukończyliśmy Centrum Kultury w Sączu, przejmujemy Mościcką Fundację Kultury w Tarnowie, rozbudowujemy Muzeum Tatrzańskie, skanseny w Wygiełzowie i Zubrzycy. To tylko garść przykładów inwestycji w dziedzinie kultury zlokalizowanych poza Krakowem. A proszę pamiętać, że wszystkie nasze inwestycje drogowe - naprawdę jest ich niemało - to inwestycjie pozakrakowskie.

Vojo: Ponieważ jest Pan niejako "ojcem chrzestnym" zjawiska pod nazwą PPL Balice - proszę przyblizyć kulisy rozgrywek, które się odbywają przy okazji rozwoju Portu - zmian kadrowych, zakupów ziemi, oskarżeń o defraudacje publicznych pieniędzy, słynnego pociągu ...
Marszałek: Lotnisko rozwija się w tempie imponującym. To nie ulega wątpliwości. Kluczem do sukcesu była nasza inwestycja rozbudowy płyty postojowej oddana w momencie, gdy do Polski wkraczały tanie linie. Lotnisko wymaga gwałtownie nowych przedsięwizięć. I to jest test dla nowych władz portu, czy potrają je sprawnie przeprowadzić. Sytuacja finansowa spółki jest doskonała. Więc nikt nie będzie się mógł zasłaniać brakiem piniędzy. Za rok, półtora będzie wiadomo, czy nowe władze spółki zdały egzamin.

nika: Panie Marszalku, gdyby mial Pan wymienic trzy najwieksze osiagniecia swojej kadencji?
Marszałek: Po pierwsze rozwiązywanie problemów, na które oczekiwano przez dziesięciolecia np. Dworzec Autobusowy, Opera, Kładka przez Dunajec (projektowana przez prawie 100 lat). Po drugie najsprawniejsze w kraju wydatkowanie pieniędzy europejskich w ramch programu ZPORR (programu regionalnego). Po trzecie powstanie instytucji, które - jak sądzę - będą czymś trwałym: Fundacja Stypendialna SAPERE AUSO (jedyna taka w Polsce), Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej, czy Nagroda im. Mariana Korneckiego (za troskę o architekturę drewnianą).

anna: Czy to prawda, że są plany wstrzymania ruchu nowej kolejki z Balic do Dworca Głównego?
Marszałek: Mam nadzieję, że kolej szybko zelektryfikuje ostatni odcinek torowiska i skończą się kłopoty ze spalinowymi wozami. A miasto zgodnie z wynikami przetargu szybko zainstaluje zapory na skrzyżowaniach. I kolejka z potencjalnego sukcesu stanie się prawdziwym sukcesem, bo pasażerowie chcą jeździć koleją do Balic. Statystyka jest imponująca.
infomsp: Czy zamierza Pan zaangażować się w poparcie budowy obwodnicy dla Skawiny? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
Marszałek: Tak. To bardzo dobry projekt. Ponieważ tereny w Skawinie, to idealna lokalizacja pod nowe tereny inwestycyjne. Myślimy tam o Parku Informatycznym. Ale droga jest tam niezbędna. Będziemy mieć dość pieniędzy unijnych na takie przedsięwzięcie.


brzetyslaw: Dlaczego MARR angażuje się w tak małym stopniu w inwestycje regionalne? Szczególnie te proinnowacyjne? Proszę nie mówić, że jest inaczej, bo jestem b. pracownikiem tej firmy
Marszałek: To prawda, zaangażowanie MARR w duże projekty rozczarowywuje. Zobaczymy, czy kolejne nowe kierownictwo sobie z tym poradzi. Osobiście najbardziej oczekiwałbym szybkiego wsparcia przez MARR Małopolskich Parków Przemysłowych. Ich rozwój uważam za priorytet.

MarcinH: To skandal, że w MARR PiS, LPR i dawny marszałek Nawara osadzili swoich kolegów. Wiem, że Pan się przeciwstawiał, dlaczego bezskutecznie?
Marszałek: Bo mam za mało armat. Mam nadzieję, że najbliższe wybory samorządowe to zmienią.

Janusz: Co Pan sądzi o koalicji z SLD?
Marszałek: SLD buduje teraz nową formację. I sądzę, że w sejmiku będziemy mieli do czynienia nie z SLD ale Wspólną Polską. Jeśli nasze cele będą zbieżne niczego nie wykluczam. W bieżącej kadencji sejmiku SLD wiele razy wspierało słuszne inicjatywy. I trzeba to docenić.

Reni: O politykach mówi sie, że są bogaci. A Pan? Czy jeździ Pan "maybachem" i mieszka w willi pod miastem?
Marszałek: Mieszkam w bloku z wielkiej płyty (55 m kw). Jeżdżę Sieną z 1997r. Przyznaję, że sporo wydaję na książki. I na słodycze (niestety).

Duch: Ad. ZPORR - ma Pan na mysli prace - projekty wlasne samorzadu wojewodzkiego czy wysilek pracy ponad setki samorzadow lokalnych?
Marszałek: Nie byłoby dobrych wyników ZPORR bez wysiłku samorządów. To oczywiste. Ale ponad 1/4 środków poszła na projekty realizowane przez Województwo. Więc my też wykazaliśmy sprawność. Bardzo dziękuję wójtom, burmistrzom, starostom, (acha i prezydentom) i ich współpracownikom za ich zaangażowanie w ZPORR.

po_co: Czy istnienie stanowiska wojewody w obecnej formie jest konieczne?
Marszałek: Dziś tak. Ale w przyszłości niekoniecznie. Są kraje, które doskonale sobie radzą bez takiego dualizmu władzy na poziomie regionów. I to wcale nie są kraje federalne. To jest rzecz w polskim ustroju władzy terytorialnej, która wymaga głębokiego przemyślenia. Na pewno nie ma nic wspólnego z "Tanim Państwem".

malopolanin: Nie mamy zbyt duzej liczby przejsc granicznych. A tych ktore są - nie wykorzystujemy. Kiedy odbudowana zostanie droga do przejscia w Mniszku nad Popradem?
Marszałek: Sprawa mostu nad Popradem w Miszku jest po prostu skandalem! Chyba mając ten przypadek na uwadze wymyślono słowo "immpossilizm" tzn. ogólna niemoc. Będziemy poprawiać dostęp do przejść granicznych. W najbliższym czasie do przejścia w Niedzicy i do przejścia w Winiarczykówce. Poważnym zadaniem jest doprowadzenie drogi krajowej i zbudowanie przejścia TiRowego w Muszynce.

koles: Czy sprawdził już Pan swój gabinet czy jest Pan podsłuchiwany? Co Pan mysli na temat ostatnich "rewelacji"?
Marszałek: Podsłuchu nie wykluczam. Pewnie IV Rzeczypospolita jeszcze niejednym nas zaskoczy. Ale dowiemy się o tym w V Rzeczypospolitej. Nie prowadzę rozmów, które chciałbym ukrywać.

troskliwa: Jak powinien wyglądać samorząd terytorialny za 10 lat? Jakie powinien mieć kompetencje?
Marszałek: Chciałbym, żeby był podobny do tego co jest w Hiszpanii, czy Północnych Włoszech. Poważnym, kompetentym gospodarzem na swoim terenie, dysponującym wizją, kompetencjami i pieniędzmi. Dopracowaliśmy się w Polsce zdrowego modelu gminy. Pewnych reform wymaga powiat. Natomist region jest ciągle otwartym projektem. Tyle tylko, że reforma regionalna to poważna reforma całego państwa.

piotrek_krk: Ostatni sondaż "Gazety Wyborczej" wskazuje Majchrowskiego jako faworyta w wyborach na prezydenta Krakowa. Czy Pan w tym sondażu wypadłby lepiej niż Tomasz Szczypiński?
Marszałek: Wcześniej przeprowadzone badania pozwalają na takie przypuszczenie. A Piotr Tymochowicz zwraca uwagę, że kandydaci bez zarostu wypadają lepiej. Wszyscy pretendenci na prezydenta Krakowa noszą zarost. Miałbym szansę.

kot: Łysi też?
Marszałek: Od czasu wynalezienia telewizji w Ameryce nie wygrał łysy kandydat na prezydenta. Ford został prezydentem tylko dzięki odwołaniu Nixona.

imbirr: Co uważa pan za największy blamaż mijającej kadencji?
Marszałek: Mam nadzieję, że tego największego unikniemy.

Zdzislaw: Czy zgadza się Pan z krytyką funkcjonowania paneli ekspertów - coraz więcej gmin chce ich likwidacji?
Marszałek: Było dużo uwag krytycznych, ale uważam tę instytucję za niezbędną. Trzeba ją poprawiać, ale nie likwidować.

prawy: Dlaczego nie chce Pan ustąpić skoro stracił Pan zaufanie większości w sejmiku?
Marszałek: Ustawodawca przewidział takie sytuacje. Ta większość musi wynosić 24 głosy.

imbirr: Jaką ksiażkę pan ostatnio przeczytał?
Marszałek: "Victorian Painting"

brzetyslaw: Jeśli lubi Pan slodycze to zapraszamy do Dobczyc na lody.
Marszałek: Preferuję lody z NIepołomic, Nowego Targu i Nowego Sącza, ale to zaproszenie też przyjmuję.

Marszałek: Serdecznie dziękuję Państwu za tę możliwość rozmowy.

PAP 2006-09-21

Autor: ea