Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak wygląda niezależność energetyczna UE

Treść

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości prof. Karol Karski zwrócił się dzisiaj do Komisji Europejskiej z zapytaniem o konkretne plany dotyczące realnego wsparcia badawczo-rozwojowego technologii poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego.

W swojej interpelacji europoseł Karol Karski wskazuje, że wzrost niezależności energetycznej poprzez rozwój wydobycia gazu łupkowego jest szczególnie uzasadniony zwłaszcza w świetle bieżącej sytuacji geopolitycznej, w obliczu konfliktu, jaki ma miejsce na Ukrainie i coraz mniej stabilnych oraz coraz trudniejszych do przewidzenia na dłuższą metę relacji z Federacją Rosyjską. Zdaniem prof. Karskiego, powstanie europejskiej sieci naukowo-technologicznej, której celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń w sferze wydobycia węglowodorów niekonwencjonalnych, to niewystarczające działania jak na obszar będący potencjalnym motorem procesu uniezależniania się Europy w kwestiach energetycznych. 

„Pragnę także prosić o określenie katalogu działań faktycznych ze strony Polski, które pozwoliłyby Komisji właśnie w tym rejonie Europy Środkowej w sposób szczególny wesprzeć rozwój tej technologii wydobycia, gdyż jest to obszar najbardziej narażony na niestabilność energetyczną w obecnej sytuacji międzynarodowej” – czytamy w interpelacji europosła.

Mariusz Kamieniecki
Nasz Dziennik, 24 sierpnia 2014

Autor: mj