Przejdź do treści
Przejdź do stopki

IPN opisze historię "Solidarności"

Treść

Około trzydziestu nowych publikacji poświęconych NSZZ "Solidarność" przygotowuje Instytut Pamięci Narodowej w tym i przyszłym roku. Jedną z nich będzie sześciotomowa synteza historii związku oraz innych ważnych organizacji opozycyjnych z lat osiemdziesiątych.

Inicjatywa IPN związana jest z przypadającymi na lata 2009-2010 okrągłymi rocznicami. W tym roku mija 20 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w 1989 r., a w przyszłym - 30 lat od założenia "Solidarności". - Celem naszego spotkania zaplanowanego wspólnie z NSZZ "Solidarność" jest przedstawienie naszych wspólnych przedsięwzięć, jakimi są udokumentowanie i zaprezentowanie publikacji, które będą wydane przez Instytut, związanych z rokiem dwóch rocznic: odzyskania niepodległości i przełomu ustrojowego oraz wielkiego strajku i powstania "Solidarności" - powiedział Janusz Kurtyka, prezes IPN na wczorajszej konferencji prasowej.
Do tych przedsięwzięć zaliczył sześciotomową syntezę dziejów "Solidarności", która zostanie wydana w 2010 r. i będzie "uwzględniała historię innych ważnych organizacji opozycyjnych lat osiemdziesiątych". - Ponadto w 2010 r. ukaże się monografia Grzegorza Majchrzaka "Aparat bezpieczeństwa wobec kryzysu. Rozpracowanie centralnych instancji NSZZ 'Solidarność' przez SB/MSW w latach 1980-1982". Zasadniczo lata 2009-2010 będą stały pod znakiem "Solidarności" - zaznaczył Kurtyka.
Obecny na spotkaniu przewodniczący "S" Janusz Śniadek wyraził wdzięczność i słowa uznania pracownikom IPN za ciężką pracę udokumentowania okresu prześladowań komunistycznych. Wskazał, że zadaniem Instytutu jest m.in. przekazanie prawdy i pamięci, która w gruncie rzeczy stanowi "jedyną satysfakcję, jaką możemy darować Narodowi, bo zbrodnie komunistyczne zostały osądzone tylko symbolicznie". - Ci wszyscy, którzy podnoszą rękę na IPN pod pretekstem ataków antylustracyjnych, uderzają w polską rację stanu. Jeśli wyliczamy komunistom zbrodnie, to powiedziałbym w ten sposób, że ostatnią z nich, którą próbowali popełnić i popełniają do dziś pogrobowcy tego systemu, to zbrodnia na pamięci Narodu, zacieranie jej śladów w przenośni i dosłownie - zauważył Śniadek.
Doktor Łukasz Kamiński, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN, zapowiedział, że w przyszłym roku można się spodziewać trzydziestu nowych publikacji IPN na temat "Solidarności". Zaprezentował również najnowszą z nich pod tytułem "Zmierzch dyktatury". - To pierwszy tom dwutomowego dzieła, które przygotował dr Antoni Dudek. Jest to wybór dokumentów z akt zarówno partyjnych, jak i Służby Bezpieczeństwa, także z archiwaliów przechowywanych w Moskwie, które pokazują zmierzch dyktatury komunistycznej w Polsce. Słowo "zmierzch" nie jest przypadkowe, ale bardzo trafnie dodane przez autora, bo rzeczywiście mieliśmy do czynienia nie z żadnym gwałtownym załamaniem, ale procesem obumierania różnych struktur władzy, co oczywiście nie dokonało się bez przyczyny "Solidarności" - konkludował Kamiński.
Jacek Dytkowski
"Nasz Dziennik" 2009-05-27

Autor: wa