Holandia już pewna

Holandia, jako pierwsza reprezentacja europejska, zapewniła sobie awans do przyszłorocznych piłkarskich mistrzostw świata w RPA. Do celu zbliżyła się również Słowacja, która w jedynym sobotnim meczu "polskiej" grupy trzeciej rozgromiła San Marino.

"Pomarańczowi", by być pewnymi swego, potrzebowali zwycięstwa w wyjazdowym meczu z Islandią i do pracy zabrali się błyskawicznie. Już po kwadransie i trafieniach Nigela de Jonga oraz Marka van Bommela prowadzili 2:0, odbierając rywalom nadzieję na sprawienie niespodzianki. - Możemy być z siebie dumni, w sześciu meczach wywalczyliśmy komplet punktów. Zasłużyliśmy na ten awans - powiedział kapitan Holendrów Giovanni van Bronckhorst.
O krok od wywalczenia paszportów do RPA są także Anglicy, którzy podobnie jak "Pomarańczowi" nie stracili jeszcze punktu. W sobotę rozbili Kazachstan 4:0 (szóstą bramkę w eliminacjach zdobył Wayne Rooney) i potrzebują jeszcze tylko kropki nad "i".
Do pierwszego w historii wyjazdu na mundial szykują się powoli Słowacy. Nasi grupowi rywale rozgromili San Marino aż 7:0 (bramki: Marek Cech - dwie, Peter Pekarik, Miroslav Stoch, Jan Kozak, Martin Jakubko i Lubos Hanzel) i byli blisko wyrównania wyczynu reprezentacji Polski, która z tym samym rywalem wygrała aż 10:0. Słowacy mają dziś na koncie o pięć punktów więcej od naszych, to dużo.
W sobotę chwilę radości i dumy przeżyli Duńczycy, którzy po 13 latach pokonali wreszcie Szwedów, praktycznie odbierając im szanse awansu. Zawodnicy "Trzech Koron" w dwunastej minucie (konkretnie Kim Kallstroem) nie wykorzystali rzutu karnego...
Niewiele brakowało, aby sporą niespodziankę sprawiła Albania. Jeszcze w dziewięćdziesiątej minucie remisowała z Portugalią, w trzeciej minucie doliczonego czasu gry zwycięską bramkę dla gości zdobył Bruno Alves.