Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Hiszpania: Partia Socjalistów Katalonii wygrała wybory parlamentarne

Treść

W niedzielę odbyły się wybory w Katalonii, w których wygrała Partia Socjalistów Katalonii. Separatyści domagający się secesji Katalonii od Hiszpanii stracili większość w katalońskim parlamencie.

Przez ostatnie czternaście lat w katalońskich wyborach większość parlamentarną zdobywała partia popierająca secesją Katalonii. W niedzielę wygrała Partia Socjalistów Katalonii zdobywając 42 mandaty, partia Razem dla Katalonii była na drugim miejscu zdobywając 35 mandatów w 135-osobowej izbie.

Katalonia zdecydowała się ruszyć, aby iść z szacunkiem, uprzejmością i liczeniem na wszystkich, a także z ambicjami. Z ambicjami, aby po raz kolejny przewodzić Hiszpanii gospodarczo – powiedział Salvador Illa, przewodniczący Partii Socjalistów Katalonii.

Swoją wygraną Partia Socjalistów Katalonii argumentuje bardzo dobrą obecnie polityką rządu Hiszpanii.

Jednym z najważniejszych i najbardziej istotnych czynników prowadzących do zwycięstwa była polityka hiszpańskiego rządu, a w szczególności premiera Pedro Sanchez – zaznaczył Salvador Illa, przewodniczący Partii Socjalistów Katalonii.

Lider prawicowej partii Razem dla Katalonii, która w tym roku nie zdobyła większości głosów na powyborczym spotkaniu zapewniał o zbudowaniu nowego i lepszego rządu

Jesteśmy w stanie zbudować solidny rząd z wyraźnie katalońską lojalnością. Poświęcimy temu celowi nadchodzące godziny i dni, dążąc do stworzenia spójnego rządu z silnym przywództwem w parlamencie – podkreślił Carles Puigdemont, lider partii Razem dla Katalonii.

Jednak jak twierdzą hiszpańscy politolodzy, wyniki niedzielnych wyborów nie ułatwiają socjalistom katalońskim sformowanie nowego rządu.

Jesteśmy teraz w bardzo skomplikowanej sytuacji. Nie wiem więc, jak wszystko się ułoży, ponieważ stąpamy po dość cienkim lodzie – zauważyła Teresa Quiros, politolog.

Według doniesień najbardziej możliwym scenariuszem jest połączenie się ugrupowań centrolewicowych, a prawdopodobnym premierem Katalonii zostanie przewodniczący Partii Socjalistów Katalonii, Salvador Illa, który swoją pozycję polityczną umocnił jako minister zdrowia Hiszpanii w czasie trwania pandemii COVID-19.

TV Trwam News

źródło: radiomaryja.pl, 13 maja 2024

Autor: dj