Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Historia damskiej torebki

Treść

Wystawa "Zawsze pod ręką. Torebki damskie od średniowiecza do współczesności", którą prezentuje Muzeum Narodowe w Krakowie - Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich, to próba ukazania fenomenu damskiej torebki. Dzięki ekspozycji możemy prześledzić jej historię. Od przynależnej zarówno mężczyznom, jak i kobietom średniowiecznej sakiewki aż po akcesorium mody, w którym wyraża się osobowość kobiety.

Ekspozycja prezentuje torebki różnorodne pod względem form i materiałów: wykonane z pestek ogórka, szklanych paciorków czy skóry krokodyla, haftowane, naszywane rybią łuską, plecione ze słomki. - Na wystawie poświęconej damskim torebkom zgromadzono ponad 250 zabytków z różnych epok: począwszy od najstarszej, czternastowiecznej jałmużniczki, a skończywszy na współczesnych torebkach, zaprojektowanych w tym roku - zaznacza Joanna Kowalska, kurator wystawy. Zatem ekspozycja pokazuje ponadsześćsetletnią historię damskiej torebki. Sporo miejsca poświęca jej prekursorom, czyli sakiewkom, które stanowiły akcesorium mody zarówno damskiej, jak i męskiej. Jej zwiastunami były m.in. woreczki na robótki ręczne. W XVIII stuleciu do przechowywania drobiazgów służyły także chČtelaines - niewielkie klamerki z łańcuszkami przypinane do pasków.
- Najcenniejszym zabytkiem prezentowanym na wystawie jest jałmużniczka z XIV wieku, która pochodzi ze zbiorów katedry krakowskiej. Jałmużniczki, które miały służyć do przechowywania pieniędzy, były zwyczajowym prezentem ofiarowywanym z okazji ślubu, miały nawiązywać do zalety szczodrobliwości i wróżyć owocność związku małżeńskiego - zaznacza Joanna Kowalska. Ponieważ były niezwykle cennymi przedmiotami, często trafiały do skarbców kościelnych. Z czasem zmieniła się także ich funkcja, zaczęły służyć jako pokrowce na relikwie świętych. Właściwe torebki pojawiły się na początku XIX wieku i z tego okresu na wystawie zobaczymy bardzo ciekawe projekty wykonane z najdziwniejszych materiałów o bardzo dużych walorach artystycznych. - Znajdziemy tutaj torebki współczesne. Pokazują one kontynuację tendencji, które rodziły się dawniej. Jest też laptop. Po zamknięciu ma on formę torebki kopertowej. Ten przykład obrazuje, że torebka była czymś tak ważnym, iż z czasem nawet częste narzędzie pracy kobiety przybrało wygląd właśnie torebki - podkreśla kurator.
Na ekspozycji zaaranżowano również wnętrze pracowni kaletniczej dzięki pomocy krakowskiej Pracowni Kaletniczej "de Mehlem". Jednym z celów tej wystawy jest wzbudzenie fascynacji dawnym rzemiosłem artystycznym i pokazanie, że i dzisiaj są pracownie, w których powstają kreacje ręcznie robione. Wystawę można oglądać do 8 listopada br. w gmachu muzeum przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie. Ekspozycji towarzyszy katalog "Torebki, sakiewki i portfele w zbiorach MNK", bogato ilustrowany folder w kształcie torebki oraz szereg inicjatyw edukacyjnych.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2009-06-29

Autor: wa