Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Haubice dla wojska

Treść

Huta Stalowa Wola dostarczy Ministerstwu Obrony Narodowej kolejne samobieżne haubice Krab.

Wart kilkaset milionów kontrakt może być podpisany jeszcze w maju. Umowa ma dotyczyć wykonania pierwszego pełnego dywizjonu 24 haubic, wozów dowodzenia i całej logistyki. - Będzie to pierwszy dywizjon haubic gąsienicowych Krab 155 mm, jaki wejdzie w pełnym składzie na wyposażenie polskiej armii - mówi prezes HSW Krzysztof Trofiniak.
Stalowowolska huta, krajowy potentat w produkcji wojskowej, przygotowuje dla armii również wersję kołową kraba oraz mobilne moździerze 120 mm Rak. W planach jest budowa pływającego wozu bojowego. Realizacja tych projektów to dla huty i jej załogi gwarancja pracy na wiele lat.
HSW, która na początku br. sprzedała za 30 mln zł swoją cywilną część produkującą maszyny budowlane chińskiemu koncernowi LiuGong, zaczęła inwestować pieniądze w część zbrojeniową i zamierza stworzyć grupę kapitałową. Firmę czeka gruntowna modernizacja i unowocześnienie parku maszynowego. Pierwszym krokiem w kierunku wzmocnienia pozycji w branży był zakup w kwietniu br. od syndyka za 16,2 mln zł fabryki Jelcz-Komponenty, produkującej ciężarówki, kabiny czy podwozia do samochodów specjalistycznych, w tym do wyrobów stalowowolskiej huty np. do wyrzutni rakietowych na podwoziu kołowym Langusta.
- Obecne projekty, które realizujemy, i podwozia, które stosujemy, muszą być dostosowane do naszych potrzeb - argumentuje zakup firmy Jelcz-Komponenty prezes HSW Krzysztof Trofiniak. Jak dodaje, wszystkie projekty, które otwiera HSW, związane są z planami strategicznymi modernizacji polskich Sił Zbrojnych. - Żaden z uruchamianych przez nas programów nie jest tworzony na półkę, ale pod konkretne programy modernizacji Sił Zbrojnych, jako programy narodowe - dodaje Trofiniak. Zakup Jelcza-Komponenty to utorowanie drogi huty do kolejnych kontraktów z wojskiem, m.in. przygotowywanego przez MON przetargu na ciężarówki średniej ładowności podwyższonej mobilności. HSW ma także w planach współpracę z Marynarką Wojenną przy uzbrajaniu kutrów patrolowych.

Mariusz Kamieniecki

Środa, 23 maja 2012, Nr 119 (4354)

Autor: au