Gzymsiki - z czym skojarzyć?
Treść
Drużyna z Gimnazjum nr 1 zwyciężyła w tegorocznej edycji konkursu historycznego dla gimnazjalistów "Czy znasz Kraków".
Konkurs odbywa się w cyklu 3-letnim: w pierwszym roku jest poświęcony Krakowowi prehistorycznemu i średniowiecznemu, w drugim - renesansowemu i barokowemu, a w ostatnim sprawdza wiedzę o Krakowie głównie XIX-wiecznym.
Do tegorocznego konkursu (na temat: Kraków w latach 1794 - 1939) przystąpiło 20 drużyn. W sali Fontany w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa odbył się finał, w którym o zwycięstwo walczyło 9 trzyosobowych drużyn. Uczestnicy musieli rozpoznać postaci historyczne na podstawie przedstawianych - w trzech odsłonach - ich sylwetek (m.in. Adriana Baranieckiego - założyciela Muzeum Techniczno-Przemysłowego, czy biskupa Albina Dunajewskiego). Rozpoznawali też na przeźroczach pokazywane we fragmentach obiekty. Mieli również za zadanie wskazać na planie Krakowa określone miejsca, np.: gdzie odbyła się prapremiera "Wesela" (Teatr im. J. Słowackiego), gdzie funkcję rektora pełnił Julian Fałat (Akademia Sztuk Pięknych) albo gdzie mieszkała Helena Modrzejewska (plac Dominikański). By udowodnić, że znają Kraków - gimnazjaliści musieli też wyłapać błędy merytoryczne w specjalnie przygotowanym tekście. Nadto testowano, czy mają odpowiednie skojarzenia, np. na hasło złoty róg - "Wesele", Wyspiański; Oleandry - Józef Piłsudski, Legiony; Michalik - "Zielony Balonik"; Gzymsiki - Krowoderskie Zuchy. Finał zakończyła dyskusja między zwolennikami a przeciwnikami budowy Teatru Miejskiego.
I miejsce zajęło Gimnazjum nr 1 (drużyna w składzie: Stanisław Burkot, Julian Pawłowski i Michał Płaza), II miejsce - Gimnazjum nr 27, III - Gimnazjum nr 49.
Konkurs historyczny "Czy znasz Kraków" odbywa się od 40 lat. Organizatorzy to Centrum Młodzieży im. H. Jordana i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Co dwa lata konkurs ma edycję międzynarodową - dla młodzieży polonijnej z Europy i USA. W 2007 r., z okazji 750-lecia lokacji miasta, po raz pierwszy zorganizowana zostanie edycja ogólnopolska.
(MM)
żródło: "Dziennik Polski" 2006-05-18
Autor: mj