Przejdź do treści
Przejdź do stopki

GUS: ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 6,6 proc. w ujęciu rocznym

Treść

Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 6,6 proc. w ujęciu rocznym. W porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 0,3 procent.

Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że inflacja konsumencka wyniosła w październiku 6,5 proc. rok do roku i 0,2 proc. miesiąc do miesiąca.

Podrożały m.in. odzież, mieszkania i żywność. Niższe ceny odnotowano w transporcie oraz rekreacji i kulturze.

Ekonomista SGH, dr Artur Bartoszewicz, powiedział, że inflacja jest nadal daleko od celu inflacyjnego.

Inflacja nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Walczymy z nią. Widać wyraźnie, że dochodzimy do sytuacji, w której inflacja jest poniżej 7 proc., jednak nadal jest to daleko od celu inflacyjnego – to jest na poziomie 2,5 procent. Spodziewamy się, że cel inflacyjny zostanie osiągnięty na przełomie roku 2024-2025. Jednak cały czas czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne stabilizują inflację na dosyć wysokim poziomie i odczuwamy ją w gospodarstwach domowych –  powiedział dr Artur Bartoszewicz.

Ekspert dodał, że w kolejnych miesiącach można spodziewać się dalszego wzrostu inflacji. Wynika to m.in. z silnej presji popytowej w okresie przedświątecznym i czynników zewnętrznych związanych z cenami surowców.

RIRM

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj