Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Groźby cyberataków?

Treść

(FOT. M. BORAWSKI)
Rząd powinien wyjaśnić, czy Polsce zagraża cyberatak na najważniejsze instytucje państwa

Firma kierowana przez konsula honorowego Federacji Rosyjskiej w Polsce odpowiada m.in. za obsługę informatyczną Państwowej Komisji Wyborczej, Ministerstwa Obrony Narodowej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Narodowego Banku Polskiego.

O rozszerzenie porządku obrad rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia Sejmu o przedstawienie przez premier Ewę Kopacz informacji o bezpieczeństwie państwa w sytuacji zagrożenia cyberatakiem zwrócił się do marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego klub Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa ma związek z firmą informatyczną Unizeto Technologies, której jednym z akcjonariuszy oraz prezesem zarządu jest Andrzej Bendig-Wielowiejski. Prezes Unizeto Technologies od lipca 2007 r. pełni funkcję konsula honorowego Federacji Rosyjskiej w Szczecinie.

Zdaniem przewodniczącego klubu PiS Mariusza Błaszczaka, sprawa jest bardzo ważna i musi zostać wyjaśniona, istnieje bowiem zagrożenie, że w sytuacji konfliktu najważniejsze instytucje w państwie, informatyzowane przez spółkę konsula Federacji Rosyjskiej, mogą zostać sparaliżowane w wyniku cyberataku.

– Konsul honorowy Federacji Rosyjskiej w Polsce jest odpowiedzialny za obsługę kilku ministerstw polskiego rządu, w tym Ministerstwa Obrony Narodowej, a także Rządowego Centrum Legislacyjnego, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, […] jest odpowiedzialny także za ochronę informacji niejawnych. Firma ta wygrała również przetarg dotyczący obsługi informatycznej Państwowej Komisji Wyborczej, KRUS-u, ZUS-u, Narodowego Banku Polskiego – stwierdził Błaszczak.

We wrześniu br. konsorcjum z udziałem Unizeto Technologies wygrało przetarg na kompleksową obsługę systemów informatycznych dla Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Na swojej stronie internetowej spółka poinformowała, że wartość oferty to blisko 60 milionów złotych, a konsorcjum odpowiedzialne będzie za realizację „Kompleksowej obsługi systemów informatycznych wspomagających obsługę ubezpieczeń i świadczeń krótkoterminowych”.

Błaszczak, powołując się na publikację „Gazety Polskiej” w tej sprawie, stwierdził także, że przedstawiciel tej firmy, także z racji sprawowanej funkcji konsula honorowego, posiada bardzo ścisłe kontakty z rosyjskimi władzami. – Wyjeżdża do Rosji na różnego rodzaju konferencje, w których uczestniczy wraz z przedstawicielami władz rosyjskich, z przedstawicielami rosyjskich służb specjalnych. W sytuacji, z jaką mamy do czynienia na wschodzie Ukrainy, w której Ukraina została zaatakowana przez Rosję, tego rodzaju kontakty stanowią rzeczywiste zagrożenie dla Polski. Dlatego że sparaliżowanie systemu informatycznego to jest sparaliżowanie państwa polskiego – dodał. Błaszczak przypomniał, że w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z kilkoma cyberatakami paraliżującymi działalność instytucji. – Mieliśmy chociażby cyberatak na rząd Estonii wiosną 2007 roku. Również we wrześniu 2009 r. ministerstwa polskie zostały zaatakowane przez hakerów. Groźba ataku jest realna – dodał szef klubu PiS.

W złożonym wniosku klub Prawa i Sprawiedliwości zwraca się o „rzetelne poinformowanie opinii publicznej o stopniu bezpieczeństwa informatycznego czołowych polskich urzędów". Zwraca uwagę, że m.in. wśród klientów firmy kierowanej przez konsula honorowego Federacji Rosyjskiej znajdują się także Kancelaria Sejmu, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Obrony Narodowej, Naczelny Sąd Administracyjny, Narodowy Bank Polski i Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Spółka Unizeto Technologies poinformowała wczoraj, że „nie komentuje i nie śledzi działań Pana Prezesa w roli Konsula Honorowego Federacji Rosyjskiej, gdyż nie jest to sferą jej działalności”. „Misją Konsula Honorowego Rosji w Szczecinie jest sprzyjanie rozwojowi polsko-rosyjskich stosunków handlowych, ekonomicznych, kulturalnych i naukowych na terenie Pomorza Zachodniego oraz udzielanie informacji i ewentualnej pomocy obywatelom Rosji na tym terenie. Jest to nieodpłatna funkcja honorowa, której prezes spółki nie łączy z działalnością zawodową – nie ma ona wpływu i związku z pozyskiwaniem klientów i kontrahentów spółki” – oświadczyła spółka. Unizeto Technologies wyjaśnia także, że „świadczy usługi zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego w takich krajach, jak np. Belgia, Holandia, Niemcy, Francja, Anglia, USA, Czechy i wiele innych. Jej działalność podlega licznym audytom i certyfikacjom międzynarodowych i polskich organizacji i instytucji. Tym samym stanowi to potwierdzenie otwartości Spółki i spełniania przez nią najwyższych, światowych standardów bezpieczeństwa”. Poinformowała również, że jest firmą „czysto polską”, działającą od 1965 r., a jej akcjonariat stanowi 47 osób fizycznych – obywateli Polski.

Artur Kowalski
Nasz Dziennik, 16 października 2014

Autor: mj