Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Grafiki z Muzeum Polskiego w Krakowie

Treść

Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano grafiki ze zbiorów Muzeum Polskiego w Ameryce. Tę interesującą wystawę, na której zobaczymy około 120 najciekawszych prac kolekcji chicagowskiej z lat 1919-1995, pokazano w Kamienicy Szołayskich - oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Ekspozycja to także możliwość zapoznania się z historią Muzeum Polskiego w Ameryce, które działa na amerykańskim kontynencie od 1935 roku.

Kolekcja Muzeum Polskiego w Ameryce obejmuje ponad 1000 grafik - od najstarszych z XVII wieku po współczesne, z których znaczna część powstała w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Na wystawie zobaczymy prace 65 artystów polskich, w tym także te wykonane przez twórców osiadłych na emigracji: Stefana Mrożewskiego czy Stanisława Szukalskiego. - Ta ekspozycja to pierwsza w Polsce prezentacja na większą skalę Muzeum Polskiego w Ameryce. Wcześniej były one jedynie cząstkowe. Nigdy nie pokazywano grafiki, ma to miejsce absolutnie pierwszy raz - podkreśla Monika Nowak, autorka scenariusza i jedna z kuratorek krakowskiej wystawy, kustosz Działu Grafiki Muzeum Polskiego w Ameryce. Wiele rycin z kolekcji chicagowskiej to w Polsce prawdziwe unikaty, jak na przykład 20 prac ocalałych z Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie w Nowym Jorku w latach 1939-1940. Z powodu wybuchu wojny zostały one w USA, a w 1966 roku władze polskie oficjalnie przekazały je wraz z innymi obiektami na własność Muzeum w Chicago. - Wystawa w styczniu oraz w lutym zostanie pokazana w Muzeum Miejskim we Wrocławiu, a w lipcu oraz sierpniu prezentowana będzie w Chicago. Powstał piękny katalog, prace zostały poddane konserwacji i oprawione. Wszystko to za pieniądze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie - podkreśla Monika Nowak.
Muzeum Polskie w Ameryce powstało w 1935 roku, dzisiaj jest aktywnym centrum kultury polskiej z unikatową kolekcją sztuki, biblioteką i archiwum. Wśród eksponatów są m.in.: nieznane w Polsce obrazy Olgi Boznańskiej, Wojciecha Kossaka, Stanisława Witkacego i Jerzego Nowosielskiego; rzeźby Stanisława Ostrowskiego i Alfonsa Karnego; rysunki Cypriana Kamila Norwida i Feliksa Topolskiego; plakaty Stefana Norblina i Tadeusza Gronowskiego. Muzeum przechowuje pukiel włosów Tadeusza Kościuszki oraz akwarele jego autorstwa, pamiątki związane z Heleną Modrzejewską, złote pióro Ignacego Jana Paderewskiego, którym, według tradycji, podpisany został traktat wersalski w 1919 roku. Są też w Chicago sanie Marii Leszczyńskiej z 1703 roku, listy polskich królów, kolekcja map, dokumenty rekrutacyjne ochotników do Armii Polskiej we Francji z czasów I wojny światowej oraz fotografie przedstawiające życie emigracji.
Wystawa "Muzeum Polskie w Ameryce. Zbiory graficzne" prezentowana będzie w Krakowie w Kamienicy Szołayskich przy ul. Szczepańskiej 11 do 6 grudnia br.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2009-09-21

Autor: wa