Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Gospodarstwa domowe otrzymają dopłaty na zakup węgla

Treść

Rząd przyjął ustawę o dodatku węglowym. Dopłaty na zakup tańszego węgla trafią do gospodarstw domowych, a nie – jak wcześniej przyjęto – do sprzedawców surowca. Opozycja podkreśla, że trzy tysiące złotych pozwoli na zakup tylko jednej tony węgla.

Tydzień temu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą dopłatę dla firm w wysokości tysiąca złotych. W zamian za nią sprzedawca miał sprzedawać tonę węgla za 996 złotych. To nie spotkało się z odpowiedzią  sprzedawców – wskazuje minister klimatu, Anna Moskwa.

– Polska Grupa Górnicza zgłosiła zapytanie do podmiotów, które chciałyby podjąć współpracę. Nie spotkała się ze zbyt dużym zainteresowaniem – mówi minister Anna Moskwa.

We wtorek rząd zmodyfikował wsparcie. Trafi ono bezpośrednio do gospodarstw domowych. Pomoc dotyczy domów ogrzewanych za pomocą pieców, kominków, ogrzewaczy powietrza, kuchni węglowych czy pieców kaflowych. Paliwem musi być węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierający co najmniej 85 procent węgla kamiennego.

– Dodatek będzie wypłacany w wysokości 3 tys. zł na każde gospodarstwo domowe, które jest zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – informuje szefowa resortu klimatu i środowiska.

Wniosek o wsparcie będzie można złożyć do 30 listopada. Środki zostaną przekazane w ciągu miesiąca. Nowy projekt budzi mieszane odczucia opozycji.

– Lepiej jest dać pieniądze do ręki tym, którzy opalają swoje domostwo węglem – mówi poseł Paweł Bejda z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

– Zasiłek wystarczy tak naprawdę na jedną tonę. To jest kropla w morzu tego, czego potrzebują ludzie – wskazuje poseł Robert Kropiwnicki z Platformy Obywatelskiej.

Rządowy projekt jest odpowiedzią  na rosnące ceny węgla. To efekt braku surowca po wprowadzeniu embarga na rosyjski węgiel. Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, nie ma wątpliwości, że węgla byłoby więcej, gdyby nie polityka Unii Europejskiej.

– To UE narzucała kolejnym polskim rządom konieczność zamykania kopalń, zakazywała nowych inwestycji w obszar górnictwa – zauważa minister Zbigniew Ziobro.

Jak podkreśla pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski, Polacy nie muszą obawiać się zimnych kaloryferów w miesiącach zimowych.

– Węgiel w Polsce będzie w wystarczającej ilości, węgiel zarówno wydobywany w naszych kopalniach, jak i ten, który kupujemy za granicą – zapewnia Piotr Naimski.

W ubiegłym tygodniu spółki Skarbu Państwa – Polska Grupa Energetyczna oraz Węglokoks – zostały zobowiązane do interwencyjnego zakupu 4,5 ton węgla za granicą. Rządzący podkreślają, że polskie kopalnie zwiększają wydobycie surowca. Jak jednak podkreśla Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej „Solidarności”, na efekty tych działań będzie trzeba poczekać.

– Nie da się z dnia na dzień zwiększyć wydobycia. (…) Chcąc więcej wydobyć, musimy przyjąć ludzi, musimy już rozpocząć inwestycje i – jak to się mówi po górniczemu – musimy „pędzić chodniki” – zaznacza Bogusław Hutek.

Socjolog, Grzegorz Wiński, wskazuje, że polska energetyka musi opierać się na węglu.

– Nie stać nas na eksperymenty, a zielona energia jest nadal w fazie eksperymentów – mówi Grzegorz Wiński.

Opozycja przekonuje, że działania rządu są spóźnione.

Decyzje o zwiększaniu zapasów węgla powinny poprzedzić decyzje o rezygnacji z rosyjskiego surowca.

– Decydując się na odcięcie od rosyjskiego węgla, nie znaleziono alternatywy – zwraca uwagę Jan Strzeżek, wicerzecznik Porozumienia.

– Nie wiem, jak można dopuścić do sytuacji, kiedy w 38-milionowym kraju nie ma rezerw węgla, które zabezpieczałyby Polskę na wypadek wybuchu kataklizmu – mówi poseł Dariusz Wieczorek z Lewicy.

Ale to opozycja naciskała na rząd, aby jak najszybciej po ataku Rosji na Ukrainę wstrzymał import rosyjskiego węgla.

– Mówimy o tym bardzo często, żeby natychmiast zastopować import rosyjskiego węgla do Polski – mówił 8 kwietnia przewodniczący PO, Donald Tusk.

Niewykluczone, że projekt ustawy o dodatku węglowym trafi w środę pod obrady Sejmu.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 19

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: dodatek węglowy dopłata gospodarstwo domowe węgiel zakup węgla