Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Głuchy telefon

Treść

Już jutro odbędzie się otwarta debata z udziałem ekspertów zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej, na którą zaproszono również wszystkich członków komisji Jerzego Millera.

W założeniu sesja miała służyć wymianie poglądów pomiędzy obiema grupami specjalistów prezentującymi zupełnie odmienne wnioski na temat przyczyn katastrofy i ostro się krytykujących. Jak dotąd nigdy nie doszło do bezpośredniej konfrontacji współpracowników zespołu z autorami raportu Millera. Tym razem wszyscy członkowie byłej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego otrzymali indywidualne zaproszenia. Ich udział jest jednak mało prawdopodobny.

Najczęściej wypowiadający się publicznie na temat katastrofy członek tego grona dr Maciej Lasek, obecnie przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, wielokrotnie zapowiadał, że nie weźmie udziału w debacie proponowanej przez zespół Macierewicza, gdyż przeszkadza mu jej otwarta formuła, a także rzekome upolitycznienie. Wystąpił natomiast wraz z grupą kolegów z komisji Millera w czwartek w siedzibie Agory (wydawcy „Gazety Wyborczej”) na konferencji, podczas której jeszcze raz prezentowano ustalenia raportu, przekonując, że są one jedynie słuszne, pewne i niepodważalne.

Macieja Laska ani żadnego z jego współpracowników nie było ani na konferencji smoleńskiej w październiku ubiegłego roku, ani podczas spotkań z prof. Wiesławem Biniendą w maju. Lasek nie przybył nawet na seminarium z udziałem prof. Biniendy, zorganizowane na Politechnice Warszawskiej (jest tam zatrudniony), w którym nie uczestniczyły media. Występował natomiast na konferencji „Mechanika w lotnictwie”, która odbyła się kilka dni później w Kazimierzu, ale wówczas z kolei nie zaproszono prof. Biniendy, choć przebywał jeszcze w Polsce.

Jeżeli rzeczywiście jutro nie przyjdzie nikt broniący tez raportu Millera, organizatorzy zapowiadają, że lektor będzie odczytywał jego obszerne fragmenty. Zespół parlamentarny będą reprezentować czterej najbardziej znani jego eksperci mieszkający za granicą i występujący podczas posiedzeń za pośrednictwem łączy wideo: prof. Wiesław Binienda, dr Kazimierz Nowaczyk, dr inż. Wacław Berczyński (z USA) oraz dr inż. Grzegorz Szuladziński (z Australii).

Zaproszono także naukowców i ekspertów z polskich uczelni, rodziny ofiar katastrofy oraz studentów i doktorantów. Organizatorami debaty są: Stowarzyszenie Doktoranci dla Rzeczypospolitej oraz Interdyscyplinarne Koło Doktorantów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ta sama grupa młodych naukowców zorganizowała także prezentację wybranych referatów z konferencji smoleńskiej następnego dnia po jej zakończeniu.

Konferencja naukowa „Debata Smoleńska” jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Odbędzie się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przy ul. Wóycickiego 1/3 (Młociny), w budynku Auditorium Maximum (Aula im. Roberta Schumana), na terenie kampusu im. ks. prof. Ryszarda Rumianka. Początek jutro o godzinie 10.00.

Nasz Dziennik Poniedziałek, 4 lutego 2013

Autor: jc