Gdzie samotne i opuszczone mamy mogą szukać pomocy?
Treść
Gdzie się udać, jeśli ciąża nie była planowana? Jaką pomoc można znaleźć m.in. w domach samotnej matki i fundacjach, które ratują życie matki i dziecka? Na te pytania TV Trwam odpowiedziała w swoim materiale oraz przypomniała, że każdy dzień jest dobry, by bronić życia.
Dwa życia – kobiety i dziecka – często są porzucone przez ojca dziecka, odepchnięte przez rodzinę bliższą i dalszą. Wtedy potrzebują pomocy.
– Jeżeli czy to rodzina, czy ojciec dziecka są daleko od Pana Boga, to także w swoim sumieniu nie poczuwają się do tego, aby nieść pomoc kobiecie w ciąży – zaznaczył ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek.
Fundacja Małych Stópek założyła dom dla kobiet w ciąży, ale także dla tych, które już urodziły i nie mają dokąd pójść. Dom powstał, by ratować życie mamy i dziecka.
– Już niedługo będziemy mieli do dyspozycji drugi dom samotnej matki, bo widzimy, że jest takie zapotrzebowanie i jeden dom samotnej matki, niestety, już nie wystarczy – oznajmiła Anna Palembas z Fundacji Małych Stópek.
Fundacja szuka kobiecie i dziecku dachu nad głową także w innych domach samotnej matki czy w mieszkaniu, gdy potrzebne jest jego wynajęcie. Instytucje, w których znaleźć można pomoc, w jednym miejscu zebrał Instytut Ordo Iuris, który stworzył poradnik dla mam. W owym opracowaniu zawarto wskazówki, gdzie znaleźć hospicjum perinatalne, gdy dziecko jest chore, gdzie szukać domu dla samotnej mamy, których w Polsce jest kilkadziesiąt. Są też informacje o ośrodkach adopcyjnych i oknach życia, a nawet ich szczegółowa lista.
– Zachęcamy, jeżeli nie można zachęcić do urodzenia i przytulenia tego dziecka, pozostawienia przy kobiecie, to zachęcamy choćby do pozostawienia w szpitalu czy w oknie życia – wskazał ks. Tomasz Kancelarczyk.
Dla takich dzieci Fundacja Małych Stópek chce znaleźć miejsce w stworzonym przez siebie rodzinnym domu dziecka. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka także dostrzega potrzeby kobiet i w odpowiedzi na nie uruchamia specjalny Fundusz, któremu towarzyszy hasło: „Mama nie sama”.
– Chcemy pomóc mamom, które usamodzielniają się, wychodzą z domu samotnej matki, czyli miejsca, w którym na pewnym etapie swojego życia znalazły bezpieczne schronienie, a teraz chcą znowu samodzielnie stanąć na nogi – mówiła Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
Takie kobiety często potrzebują szerokiej pomocy prawnej, organizacyjnej czy finansowej. W Polskim Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka od dawna działa telefon zaufania. To telefon za życiem i telefon dla kobiet, które znalazły się w trudnej sytuacji.
– Z telefonu pro-life korzystają zarówno kobiety, które znalazły się w nieoczekiwanej ciąży, jak i ich mężowie, czasami rodzice nastolatki, która spodziewa się dziecka – powiedziała dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
Numer telefonu zaufania to 798 636 493. Szczegóły działania telefonu zaufania dostępne są na stronie Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Opieka, jakiej potrzebują mamy, nie zatrzymuje się na miesiącu, dwóch, ale często to opieka na lata.
– Niemalże codziennie wysyłamy paczki z pieluchami, chemią kosmetyczną, z tym wszystkim, co jest potrzebne do prawidłowej opieki i pielęgnacji dzieci – podkreśliła Anna Palembas.
Najczęściej informacja o tym, że ktoś potrzebuje pomocy, dociera do Fundacji Małych Stópek przez osobę bliską, która zna sytuację potrzebującej mamy i chce zatroszczyć się o życie dziecka.
– To jest zadanie dla wszystkich, którym na sercu leży wartość życia człowieka – akcentował ks. Tomasz Kancelarczyk.
TV Trwam News
źródło: radiomaryja.pl, 21 stycznia 2024
Autor: dj