Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Festiwal i konkurs wokalny

Treść

Co dwa lata od 1985 roku rytm wiosny w tym mieście wyznacza festiwal muzyczny i konkurs wokalny, którym patronuje Ada Sari. Ta wielka polska śpiewaczka w Starym Sączu spędziła dzieciństwo. Po raz pierwszy w historii tej imprezy patronat honorowy objęła Opera Narodowa - Teatr Wielki w Warszawie.
Festiwal i konkurs wokalny z Adą Sari w tle powołała do życia, tworząc zarazem jego koncepcję, prof. Helena Łazarska, wybitna polska śpiewaczka, ówczesny kierownik katedry wokalistyki Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 1991 roku jest profesorem zwyczajnym w Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. Profesor Łazarska przez te wszystkie lata pełni funkcję dyrektora artystycznego obu imprez. Pierwotnie były to Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, które od 2001 roku przekształcono w międzynarodowy festiwal i konkurs wokalny.
XV Festiwal
Tegoroczny festiwal, który przebiegnie pod hasłem: "Sztuka wokalna Europy Środkowej", nastawiony jest na prezentację dzieł operowych przez zespoły z Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec i Polski. Główną areną festiwalowych wydarzeń będzie Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu. Inauguracja odbędzie się 17 kwietnia premierą "Cesarza Atlantydy" Viktora Ulmanna, przygotowaną specjalnie na tę okazję przez Operę Krakowską. Reżyseruje Beata Redo-Dobber, scenografię zaprojektował Marek Braun. Przy pulpicie dyrygenckim stanie Tomasz Tokarczyk. Już następnego dnia pojawi się czyste belcanto, czyli "Łucja z Lammermoor" Gaetana Donizettiego w wykonaniu Teatru im. Vitéza Mihály'ego w Debreczynie, dyryguje Balázs. Kolejny spektakl zaplanowano na niedzielę, 26 kwietnia. Będzie to "Rusałka" Antonina Dvořáka przywieziona przez Narodowy Teatr Morawsko-Śląski z czeskiej Ostrawy. We wtorek, 28 kwietnia, "Bal maskowy" Giuseppe Verdiego w wykonaniu Opery w Koszycach. Środa, 29 kwietnia, będzie okazją do obejrzenia bardzo rzadko wystawianego "Króla Artura" Henry'ego Purcella. Spektakl został przygotowany z okazji obchodów 350. rocznicy urodzin kompozytora. Wykonawcy: zespół wokalny "Capella Angelika" oraz zespół instrumentalny "Lauteen Compagney z Berlina" specjalizujące się w wykonawstwie muzyki dawnej. Opera z Bańskiej Bystrzycy w czwartek, 30 kwietnia, zaprezentuje "Cyganerię" Giacoma Pucciniego. Finał XV Festiwalu należeć będzie do Opery Śląskiej w Bytomiu, której zespoły zaprezentują 3 maja plenerową inscenizację moniuszkowskiej "Halki" w reżyserii Feliksa Widery, pod batutą Tadeusza Serafina. Miejscem przedstawienia będą bulwary nad Dunajcem.
XIII Konkurs
O randze każdego konkursu decydują z jednej strony artystyczne losy jego laureatów, z drugiej - nazwiska jurorów. W pierwszym i drugim przypadku Konkurs im. Ady Sari ma się czym pochwalić! W składzie jego jury zasiadali przecież najwięksi wokaliści naszych czasów z Birgit Nilson, Ileaną Cotrubas, Luigi Alvą, Jadwigą Rappe, Gandulą Janowitz, Zdzisławą Donat, Andrzejem Hiolskim i Elżbietą Szmytką na czele. Do grona jego laureatów należą między innymi: Anna Lubańska, Katarzyna Suska, Zofia Kilianowicz, Jolanta Wrożyna, Urszula Krygier, Bożena Harasimowicz, Andrzej Dobber, Piotr Beczała, Wojciech Gierlach, Adam Zdunikowski. Każde z tych nazwisk wiele znaczy na operowych afiszach. Jestem też przekonany, że każdemu z tych artystów przyświeca zdanie Ady Sari: "Kochajcie muzykę w sobie, a nie siebie w muzyce". Tegoroczny konkurs wokalny tak jak festiwal odbywa się pod hasłem "Sztuka wokalna Europy Środkowej". Z ponad 100 nadesłanych zgłoszeń do konkursu zakwalifikowano 70 osób z 14 krajów. Decydowała kolejność zgłoszenia. Dominują, jak zawsze, polscy wokaliści.
Trzyetapowy konkurs rozpocznie się 19 kwietnia, a zakończy 25 kwietnia koncertem laureatów. W międzynarodowym jury, któremu przewodniczy jak zawsze prof. Helena Łazarska, zasiądą: Ewa Blahová (Słowacja), Menno Feenstra (Holandia/Szwecja), Giuseppe Giacomini (Włochy), Bożena Harasimowicz (Polska), Jerzy Knetig (Polska), Wojciech Maciejowski (Polska), Agnieszka Monasterska (Polska), Bogdan Makal (Polska), Vlatka OrĄsanić (Słowenia/Chorwacja), Włodzimierz Zalewski (Polska). W ostatnim etapie do jury dołączą dyrektorzy polskich teatrów operowych. W czasie trwania konkursu 23 kwietnia w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu odbędzie się koncert symfoniczny, którego program zestawiono z muzyki W.A. Mozarta (Symfonia D-dur KV 385 "Haffnerowska") oraz G. Pucciniego (Messa di Gloria). Wykonawcami będą: soliści, chór i orkiestra symfoniczna Akademii Muzycznej w Krakowie. Dyryguje Paweł Przytocki.
Adam Czopek
"Nasz Dziennik" 2009-03-30

Autor: wa