Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ferie w pracy

Treść

Nie wszyscy uczniowie wyjadą na zbliżającej się zimowe ferie. Niektórzy myślą o wykorzystaniu wolnego czasu na pracę. Najwięcej ofert dla młodzieży dotyczy roznoszenia ulotek, kolportażu gazet i promowania produktów sprzedawanych w hipermarketach.

- W ofercie mamy propozycję pracy dla młodzieży od 16. roku życia. Obecnie dotyczą one roznoszenia ulotek. Często też osoby niepełnoletnie zatrudniane są jako hostessy albo prezenterzy do promocji w hipermarketach lub do pomocy w sklepach. Najwięcej ofert mamy jednak dla młodzieży, która skończyła 18 lat. Poszukiwane są osoby do kolportażu bezpłatnych gazet, roznoszenia informatorów, rozładunku towaru, pracy w charakterze telemarketera - wylicza Zofia Pieniążek z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży Ochotniczego Hufca Pracy przy al. Słowackiego 44 (tel. 012 633-23-88), w którym młodzież może znaleźć propozycje okresowej pracy, również na czas ferii. Zarobki są różne. Od około 4 zł za godzinne roznoszenie ulotek do 12 zł za godzinne kolportowanie gazet (praca przez 2 godziny dziennie). W przypadku pracy, w której ma się do czynienia z żywnością, głównie w sklepach i hipermarketach, trzeba mieć badania zatwierdzone przez sanepid.

Osoby powyżej 18. roku życia lub nieco młodsze (pod warunkiem, że są przyjmowane przez pracodawcę i posiadają zgodę rodziców na pracę) mogą również szukać czasowego zatrudnienia w szybkich pośrednictwach pracy "Non Stop" Grodzkiego Urzędu Pracy. Znajdują się one w 3 miejscach: przy ul. Montelupich 3 (tel. 012 633-85-03), Miśnieńskiej 58 (tel. 012 681-37-60) i Mrozowej 29 (012 644-46-66, w. 37-00). Można tam znaleźć podobne oferty do tych, które proponuje Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży. Dodatkowe propozycje to m.in.: kasjer, przedstawiciel handlowy, pracownik obsługi kina.

Adresy pośrednictw pracy, które w swojej ofercie mają propozycje czasowego zatrudnienia dla młodzieży można uzyskać w Regionalnym Centrum Informacji Młodzieżowej w Krakowie przy ul. Basztowej 5 (tel. 012 429-65-69). (TYM) Od 13. roku życia

- Od którego roku życia można oficjalnie pracować? - zapytaliśmy Macieja Piotrowskiego, rzecznika prasowego Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie.

- Ograniczoną zdolność do czynności prawnych ma się od 13. roku życia. Od tego wieku można więc teoretycznie pracować i zarabiać. Przed ukończeniem 18 lat trzeba mieć na to zgodę rodziców. W przypadku pracy na umowę-zlecenie nie ma szczególnych wytycznych. Na pewno taka praca powinna być bezpieczna dla młodzieży. Nie może to być np. roznoszenie przez 15-latków ulotek agencji towarzyskich. W przypadku umowy o pracę, jeżeli zawierana byłaby ona nawet na jeden dzień, osoby które nie ukończyły 15 lat, oprócz zgody rodziców muszą mieć również badania lekarskie, psychologiczne i zgodę na pracę okręgowego inspektora pracy. Najczęściej o takie zezwolenia starają się teatry, stacje telewizyjne, agencje reklamowe, które zatrudniają młodzież. W tych przypadkach zezwolenie na pracę otrzymują nawet dzieci poniżej 13 lat. Często zdarza się, że młodzież jest zatrudniana "na czarno", a później nie może wyegzekwować zapłaty. Takie postępowanie pracodawców jest karalne. Nie ma obowiązku podpisywania jakichkolwiek umów, jeżeli młody człowiek zatrudnia się u kogoś z najbliższej rodziny. (TYM)

"Dziennik Polski" 2006-01-27

Autor: mj