Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ferie w muzeum

Treść

Muzeum Narodowe w Warszawie oferuje atrakcyjny program zajęć dla dzieci. W ramach "Zimy w Muzeum" będzie można zapoznać się z m.in. z twórczością Jacka Malczewskiego, odkryć tajniki egipskich mumii oraz dowiedzieć się, jak wyglądały zmagania rycerzy pod Grunwaldem.
Muzeum Narodowe zaprasza na bezpłatne zajęcia w czasie ferii zimowych. Skierowane są one do dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunami. Każdego dnia zaplanowano do wyboru dwa tematy spotkań trwających około 60 minut i dostosowanych do wieku uczestników.
Wyprawa do krainy stworzonej przez Jacka Malczewskiego jest przewidziana na 4 oraz 5 lutego. Można tam będzie spotkać niezwykłe postacie i fantastyczne stwory, fauny, chimery oraz pegazy. Ćwiczenia plastyczne związane z twórczością artysty będą uzupełnieniem zajęć.
Z kolei 4 oraz 12 lutego dzieci w wieku 9-12 lat dowiedzą się na przykład, ile metrów bandaża potrzeba do zrobienia mumii. Wędrując po Galerii Sztuki Starożytnego Egiptu, będzie można znaleźć odpowiedź na pytania: Dlaczego w egipskich grobowcach archeolodzy znajdują naczynia, ubrania, a nawet gry planszowe? Czym były uszebti? Co łączy Napoleona z Anglikami i hieroglifami?
Archeologii będą poświęcone zajęcia przewidziane na 5 i 11 lutego. W czasie lekcji będzie można się dowiedzieć, jak wydobyte z ziemi zabytki odkrywają przed badaczami tajemnice zamierzchłej przeszłości.
O tym, że namalowanie obrazu czy stworzenie rzeźby wymaga talentu, czasu oraz specjalnych narzędzi, przekonają się dzieci 5 i 10 lutego. Podczas zajęć "W pracowni artysty" w galeriach muzealnych poznają one różne techniki malarskie i rzeźbiarskie oraz przybory służące do wykonywania dzieł sztuki.
W zajęciach "Świat naszych dziadków" można będzie natomiast obejrzeć przedmioty, które wyszły już z użycia, oraz takie, które wykorzystuje się nadal, choć ich forma uległa zmianie. Odbędą się one 10 i 12 lutego. Dzieci w wieku 9-12 lat dowiedzą się m.in., jak kiedyś powstawały przedmioty codziennego użytku i dlaczego były tak bogato dekorowane. Nauczą się również doceniać urok rzeczy codziennych i rozumieć potrzebę otaczania się pięknem.
Spotkanie w sali wystawowej obrazu "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki jest szczególnie istotne ze względu na obchodzoną w tym roku 600. rocznicę tej batalii z Krzyżakami. Podczas zajęć 9 i 11 lutego będzie można obejrzeć również inne dzieła tego malarza. Uczestnicy dowiedzą się, kto walczył pod Grunwaldem oraz jaką wizję tej bitwy przekazał nam artysta; poznają także najważniejsze fakty z życia mistrza.
Jacek Dytkowski
Nasz Dziennik 2010-02-02

Autor: jc