Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ferie nie tylko na nartach

Treść

Młodzi w różnych miastach województwa, m.in. w Białymstoku, Łomży czy Suwałkach, będą mogli wziąć udział w dyskusjach prowadzonych przez pracowników IPN czy obejrzeć filmy dotyczące historii najnowszej Polski (1944-1989).
Spotkania pt. "Ferie z IPN" w czasie przerwy zimowej z myślą o maturzystach przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku. Ten program edukacyjny prowadzony będzie już po raz trzeci. Pracownicy IPN mówią, że w spotkaniach uczestniczą nie tylko maturzyści, ale również fascynaci historii z młodszych klas licealnych, a czasami nawet gimnazjaliści. Tegoroczna tematyka będzie dotyczyła przede wszystkim okresu PRL. Spotkania z młodzieżą poświęcono głównie tematom, takim jak: kultura niezależna, kryzys społeczny oraz gospodarka w schyłkowym okresie PRL. W ramach tematu dotyczącego kultury niezależnej, który zawsze żywo interesuje młodzież, poruszane będą wątki związane z działalnością twórców różnych dziedzin kultury w okresie PRL i z wykorzystaniem kultury i sztuki przez komunistów do celów propagandowych oraz powstaniem niezależnych od władzy środowisk twórczych.
Wygląda na to, że spotkania okażą się bardzo atrakcyjne, ponieważ podczas nich przewidziano m.in. projekcje filmów fabularnych czy pokazy archiwalnych zdjęć dotyczących danego zagadnienia. Zainteresowani wezmą też udział w dyskusji i rozwiążą przygotowane ćwiczenia, m.in. teksty źródłowe, które odpowiadają zadaniom w arkuszach maturalnych na poziomie rozszerzonym. Dzięki temu program spotkań dla maturzystów podczas ferii stanowi dla nich doskonałą pomoc w przygotowaniu się do egzaminu dojrzałości. Tematy, które zostaną omówione bardzo szeroko, ukazują pełne tło historyczne, konsekwencje społeczne, polityczne i gospodarcze wydarzeń z 1956, 1968, 1970, 1976 i 1980 roku.
Udział w spotkaniach organizowanych przez IPN trzeba było zgłosić przed feriami - do 24 stycznia. Jak twierdzą organizatorzy, zgłoszeń zostało nadesłanych wiele, dlatego bez przeszkód spotkania będą się mogły odbyć w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Bielsku Podlaskim, a nawet w Ełku. W Białymstoku cykl zajęć będzie odbywać się w sali konferencyjno-wystawienniczej IPN. W Łomży miejscem spotkań będą Szkoły Katolickie przy ulicy Sadowej 12. Zajęcia z młodzieżą poprowadzą pracownicy białostockiego IPN. Temat "Wolność. Po co wolność?" przedstawi dr Krzysztof Jodczyk, natomiast Magdalena Dzienis-Todorczuk poprowadzi zajęcia na temat "Polska rośnie w siłę, a ludzie żyją dostatniej...". Młodzi będą również mieli okazję spotkać się z dr. Krzysztofem Sychowiczem, który opowie o wyborach w PRL, które tylko z nazwy były demokratyczne.
Adam Białous
Nasz Dziennik 2011-01-24

Autor: jc