Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Europejski Bank Centralny podnosi stopy procentowe. To pierwsza podwyżka od 11 lat

Treść

Stopy procentowe w strefie euro skoczyły o  50 punktów bazowych. Stopa refinansowa została podniesiona z zero do 0,5 procent. Natomiast stopa depozytów z minus 0,5 do zera procent.

Podwyżki są wyższe, niż w czerwcu zapowiadał Europejski Bank Centralny. Wówczas planowano podwyżkę o 25 punktów bazowych.

– Krok wesprze powrót inflacji do naszego średniookresowego celu 2 procent, poprzez mocniejsze zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych oraz zapewnienie dostosowania warunków popytowych, umożliwiającego spełnienie naszego celu inflacyjnego w średnim okresie – mówiła Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego.

Inflacja w strefie euro obecnie wynosi 8,6 procent. Wzrosły ceny żywności, używek, dóbr przemysłowych i usług.

– Najważniejszą składową inflacji ogółem znów były rosnące ceny energii. Ze wskaźników rynkowych wynika, że światowe ceny energii w najbliższym okresie pozostaną wysokie – kontynuowała prezes Europejskiego Banku Centralnego.

Podwyżka stóp procentowych przełoży się na wzrost oprocentowania kredytów zaciąganych w euro.

– W wyniku wzrostu oprocentowania w strefie euro, inwestorom opłaca się inwestować w euro, a to będzie powodowało spadek wartości złotówki. Należy oczekiwać jednoczesnego wzrostu kosztu zakupu euro przy spłacie kredytu w euro – zwrócił uwagę prof. Wojciech Piontek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Inflacja w strefie euro różni się w zależności od regionu. Na zachodzie, czyli we Francji, Niemczech czy we Włoszech jest najniższa. Na wschodzie – w Państwach Bałtyckich – przekracza 20 procent. Tallin, Wilno i Ryga nie mogą zacieśniać polityki monetarnej samowolnie. Z racji przyjęcia euro są uzależnione od decyzji Europejskiego Banku Centralnego. 

– Strefa euro (…) nie jest związkiem gospodarek, które byłyby do siebie co najmniej podobne, jednakowe, bo tylko wtedy moglibyśmy mówić, że cały system gospodarczy reagowałby w ujednolicony sposób – tłumaczył dr Bartosz Michalski, ekonomista.

Do tego dochodzi ograniczenie napływu do Unii Europejskiej rosyjskich węglowodorów, które do wybuchu wojny na Ukrainie dominowały w Europie Środkowowschodniej. Kremlowską ropę, gaz i węgiel trzeba zastąpić dostawami z innych i droższych kierunków. W obliczu energetycznych zawirowań Bruksela wciąż realizuje politykę klimatyczną, co przekłada się na sytuację gospodarczą poszczególnych państw.

– W momencie, kiedy Unia Europejska zaostrzała politykę klimatyczną, rosły koszty pozwoleń emisji, koszty związane z produkcją energii. Dlatego mamy bardzo istotne różnice np. między Francją a Europą Środkową, Francją, gdzie energia elektryczną pozyskiwana jest z elektrowni jądrowych – dodał prof. Wojciech Piontek.

Z inflacją walczy niemalże cały świat. W Polsce w czerwcu wyniosła ona 15,5 procent. [więcej] Mimo, że nie należymy do strefy euro i mogliśmy sami decydować o polityce monetarnej, to inflacja jest daleka od celu 2,5 procent. Robimy wszystko, co w naszej mocy – podkreślał prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP).

– Stopa referencyjna wzrosła łącznie o 6,4 punktu procentowego do poziomu 6,5 procent obecnie. Przywróciliśmy stopę rezerwy obowiązkowej do poziomu sprzed pandemii i zakończyliśmy skup obligacji na rynku wtórnym. W ostatnich kwartałach prowadzimy bardzo zdecydowane działania na rzecz ograniczenia inflacji – zaznaczył prezes NBP.

 W ubiegły weekend prezes NBP został zaczepiony w miejscu publicznym przez działaczkę Agro Unii. W czasie rozmowy przyznał, że stopy procentowe w Polsce, jeśli w ogóle, nie wiele wzrosną.

Z inflacją walczą też za oceanem. W Stanach Zjednoczonych przekroczyła ona 9 procent.  Amerykański System Rezerwy Federalnej trzykrotnie podniósł stopy. W czerwcu główna stopa skoczyła o 75 punktów bazowych. To największy taki ruch od 1994 roku.

 TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 22

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: wzrost stopy procentowej