Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Episkopat w Szczepanowie

Treść

W sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie zakończył się tygodniowy wielki odpust ku czci Patrona Polski i diecezji tarnowskiej. W tym roku obchody miały wyjątkowo uroczysty charakter ze względu na 750-lecie kanonizacji biskupa i męczennika.

W sobotę do Szczepanowa przyjechał Episkopat Polski. Mszę św. przy ołtarzu polowym odprawiło wielu biskupów. Eucharystii przewodniczył metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski, a homilię wygłosił Prymas Polski kard. Józef Glemp. Obecny był legat papieski kard. Josef Ratzinger, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Kard. Glemp powiedział w Szczepanowie, że trzeba się opierać w życiu i działalności społeczno-politycznej na zasadach chrześcijańskich, od których Kościół "nigdy nie ustąpi, tak jak nie ustąpił św. Stanisław". Prymas zauważył, że św. Stanisław jako pierwszy z Polaków udowodnił, że trzeba bronić wiary do końca. Z kolei metropolita krakowski zwrócił uwagę, że św. Stanisław dawał siłę Kościołowi w Polsce w trudnych latach PRL-u. A i dziś można się uczyć od niego wszystkiego, co najważniejsze.

Prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary kard. Josef Raztinger w wywiadzie dla Radia Plus zaznaczył, że widzi duchową głęboką więź pomiędzy działalnością Jana Pawła II a posługą biskupią św. Stanisława w Krakowie w XI wieku. Zdaniem kardynała, postać świętego Stanisława powinna zachwycać wszystkich chrześcijan, nie tylko Polaków. - Święty Stanisław jest przykładem człowieka, który nie zważając na własne dobro, a przede wszystkim będąc odważnym, troszczył się o wolność Kościoła, poszanowanie wartości moralnych i godności człowieka. Życie i działalność duszpasterska krakowskiego biskupa i męczennika stają się tym samym aktualne w każdym czasie. Ciągle trzeba dbać o godność człowieka, w różnych sytuacjach politycznych. Nawet, jeśli miałoby to czasem drogo kosztować - powiedział prefekt Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Kard. Josef Ratzinger przekazał złoty kielich - dar Jana Pawła II dla sanktuarium w Szczepanowie.

Św. Stanisław urodził się prawdopodobnie w 1036 r. w Szczepanowie. Był biskupem krakowskim. Zginął w 1079 roku z ręki króla Bolesława Śmiałego, kiedy sprawował Mszę świętą w kościele na Skałce. Kult św. Stanisława odegrał ogromną rolę w zjednoczeniu rozbitego na dzielnice państwa polskiego. Jego relikwie spoczywają w katedrze na Wawelu. Stamtąd co roku w niedzielę po 8 maja wyrusza doroczna procesja z relikwiami na Skałkę.

Autor: DW